kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » W starostwie debatowali na temat przemocy w rodzinie

W starostwie debatowali na temat przemocy w rodzinie

Dodano: 28.02.2014 12:00 W starostwie debatowali na temat przemocy w rodzinie
W ramach akcji „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” w Starostwie Powiatowym w Bochni odbyła się debata, której tematem była „Przemoc w rodzinie – pomoc, wsparcie, terapia osób pokrzywdzonych przestępstwem”.

 

Debatę, jako współorganizatorzy, otworzyli Starosta Bocheński Jacek Pająk wraz z Komendantem Powiatowym Policji w Bochni podinsp. Mariuszem Dymura.

Komendant Dymura przedstawiając cel debaty omówił charakterystykę występowania zjawiska przemocy w rodzinach oraz ukazał potrzebę współdziałania służb i instytucji powołanych przeciwdziałaniu takim zjawiskom w celu udzielania wszelkiej możliwej pomocy osobom pokrzywdzonym.

W części poświęconej omówieniu różnych aspektów występowania przemocy w rodzinie z równoczesnym wskazaniem form wsparcia przez przedstawicieli poszczególnych instytucji pomocowych, głos zabierali kolejno:

- sierż. sztab. Anna Jędrecka z Komendy Powiatowej Policji w Bochni, która w swoim wystąpieniu ukazała dane statystyczne o odnotowanych przypadkach przemocy w rodzinach powiatu bocheńskiego,

- dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Bochni, Pan Adam Pawulski, który przedstawił działalność ośrodka w zakresie realizacji ustawy o przemocy w rodzinie,

- psycholog, certyfikowany superwizor w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, dyrektor krakowskiego Ośrodka dla Osób Dotkniętych Przemocą, Pani Iwona A. Wiśniewska, która omówiła charakterystykę pracy w udzielaniu pomocy ofiarom przemocy jak i wyzwań, które  się z tą pracą wiążą.

Po zakończeniu części prelekcyjnej, uczestnicy debaty poddali dyskusji konkretne problemy związane z przemocą w rodzinie i pomocy osobom pokrzywdzonym.

Debata zakończyła się podsumowaniem obrad oraz podjęciem stosownych decyzji w sprawie wypracowania algorytmu postępowania na rzecz współdziałania służb i instytucji powołanych do przeciwdziałania zjawiskom przemocy w rodzinie w celu udzielania wszelkiej możliwej pomocy osobom pokrzywdzonym.”

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Starostwa,  Policji, Prokuratury Rejonowej w Bochni, wójtowie Gmin Łapanów i Lipnica Murowana, pracownicy PCPR w Bochni, przedstawiciele Ośrodka Pomocy Społecznej z terenu powiatu bocheńskiego, Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Bochni, Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie, Służby Kuratorskiej Sądu rejonowego w Bochni oraz przedstawiciele innych instytucji świadczących pomoc osobom pokrzywdzonym w wyniku przemocy.

 

sk