kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » W obronie bocheńskiego sądu – konferencja prasowa

W obronie bocheńskiego sądu – konferencja prasowa

Dodano: 21.02.2012 14:00 W obronie bocheńskiego sądu – konferencja prasowa
W sobotę, 18 lutego w Urzędzie Miasta w Bochni odbyła się konferencja prasowa na której samorządowcy poinformowali o nowym projekcie rozporządzenia ws. reformy sądownictwa.W konferencji uczestniczyli: Jacek Pająk starosta bocheński, Stefan Kolawiński burmistrz Miasta Bochnia, Jan Kulig wójt Łapanowa, Jan Pająk wójt Drwini, Józef Słonina wójt Rzezawy.

Następnie Starosta przedstawił genezę działań podejmowanych wspólne z innymi podmiotami celem uchronienia bocheńskiego Sądu przed reorganizacją.

Wspólnie z samorządami gminnymi podjęliśmy szereg skoordynowanych działań na rzecz obrony naszego Sądu, który traktujemy jako ważny element historyczny i naszej tożsamości. Wszystkie nasze argumenty zostały przedstawione w rozmowach z Panem Ministrem Jarosławem Gowinem. To wszystko, co byliśmy wstanie zrobić na chwilę obecną. Pragnę jednak podkreślić, że mieszkańcy miasta i powiatu nie odczują trudności w dostępie do usług i nie będą musieli jeździć ze swoimi sprawami do Brzeska. Broni nie składamy i będziemy walczyć nadal w obronie bocheńskiego sądu - chcemy, aby szklanka wypełniła się do pełna – kontynuował starosta Jacek Pająk.

Burmistrz Stefan Kolawiński stwierdził, że miał nadzieję, że bocheńskie argumenty w rozmowach zostaną dostrzeżone i wzięte pod uwagę.

Taka decyzja Pana Ministra musi budzić sprzeciw. Ponadto Ministerstwo nie przedstawiło żadnych argumentów przekonujących do takiej formuły reformy. W tym układzie nie pozostaje nam nic innego, jak głośno protestować, ponieważ grzechem zaniedbania byłoby niepodjęcie akcji manifestacyjnej i niewyrażanie sprzeciwu wobec reformy, która tak naprawdę jest nietrafiona i niczego nie przyniesie – mówił burmistrz Stefan Kolawiński.

Wójt Drwini Jan Pająk w swoim wystąpieniu zaznaczył, że tak jak Pan Starosta powiedział: szklanka jest do połowy pełna, ponieważ w 90 procentach nasze postulaty zostały uwzględnione, jednak musimy walczyć dalej.

Natomiast Józef Słonina wójt Rzezawy podkreślił, że zbyt mało zaczyna słuchać się społeczeństwa, a wiele działań podejmuje się bez konsultacji z mieszkańcami.

Nasze szybkie i solidarne działanie o czymś świadczy. Musimy być czujni, aby nie następował instytucyjny rozbiór Bochni i musimy okazywać sprzeciw takim negatywnym działaniom. Należy wyciągnąć wnioski na przyszłość: niedopuszczalnym jest, aby 100 tysięczny powiat nie miał swojego przedstawiciela w Sejmie – mówił Jan Kulig wójt Łapanowa.