kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Uczennica EKONOMIKA - I Wicemistrzem Wiedzy Hotelarskiej 2018

Uczennica EKONOMIKA - I Wicemistrzem Wiedzy Hotelarskiej 2018

Dodano: 30.04.2018 08:00 Uczennica EKONOMIKA - I Wicemistrzem Wiedzy Hotelarskiej 2018
W Zespole Szkół Ekonomiczno-Hotelarskich w Kołobrzegu odbył się etap centralny X Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Sportu i Turystyki. Zespół Szkół Nr 3 w Bochni reprezentowała uczennica klasy IV TE f – Jolanta Zaczek.

Hasłem przewodnim tegorocznej olimpiady były „Nietypowe obiekty hotelarskie”, a jej głównym celem rozwijanie wśród młodzieży zainteresowań hotelarstwem, podnoszenie poziomu umiejętności zawodowych oraz integracja uczniów z różnych zakątków naszego kraju.


W finale uczestniczyło 34 najlepszych uczniów z klas hotelarskich z całego kraju, którzy zostali wyłonieni w trakcie zmagań w eliminacjach okręgowych, które odbyły się w ośmiu miastach  w Polsce. Etap centralny olimpiady był podzielony na dwie części. Pierwsza składała się z testu zawierającego 60 pytań zamkniętych sprawdzających wiedzę z zakresu organizacji pracy   w hotelarstwie, prawa i ekonomii, turystyki, obsługi konsumenta oraz marketingu. Ponadto trzeba się było wykazać rozległą wiedzą dotyczącą tematu wiodącego jak i bieżących zagadnień dotyczących rynku hotelarskiego w Polsce i na świecie.  Nie były to pytania łatwe. Należało wiedzieć np. „Gdzie znajduje się Inntel Hotel”, „Jakie imiona psów były inspiracją nazwy motelu Dog Bark Park Inn”, „Jak nazywa się dziesięciopiętrowy hotel przypominający trójcę chińskich bóstw gwiezdnych”, „Na którym z polskich hoteli można spotkać pasiekę na dachu”, „Jak nazywa się hotel zaprojektowany przez wietnamskiego architekta, będący połączeniem drzewa i zamku”, „W którym hotelu na suficie w hallu recepcyjnym znajduje się kompozycja złożona z ponad 2 tysięcy kwiatów z dmuchanego szkła”, czy „O co pytano  prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej podczas wywiadu na antenie Radiowej Trójki”? Wyniki z tej części pozwoliły wyłonić 15 laureatów.
Druga część konkursu polegała na obsłudze gościa w recepcji hotelowej w wybranym języku obcym oraz na obsłudze gości hotelowych i passanta w restauracji hotelowej zgodnie z wylosowanym menu. Trzeba było wykazać się nie tylko wiedzą, ale również kurtuazją wobec obsługiwanych gości, odpowiednią prezencją, znajomością języków obcych, pomysłowością a także zdolnością odnalezienia się w nietypowej sytuacji i radzenia sobie ze stresem.
Emocje towarzyszące laureatom były ogromne, tym bardziej, że nie znali liczby punktów za poszczególne czynności związane z kompleksową obsługą gości i do ostatniej chwili nie wiedzieli, jak im poszło i które zajęli miejsca.
Po dwóch dniach trudnych zmagań jury wybrało najlepszych „hotelarzy” w kraju. 
Uczennica Zespołu Szkół Nr 3 w Bochni Jolanta Zaczek zdobyła 127,76 pkt. zajmując II miejsce w etapie centralnym X Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej, tracąc do zwyciężczyni tylko 0,4 pkt. Jola uzyskała tytuł laureatki i I Wicemistrza Wiedzy Hotelarskiej 2018.

Olimpiada jest niezapomnianym przeżyciem dla jej uczestników. Oprócz zmagań konkursowych uczniowie mają możliwość pospacerować brzegiem morza, zwiedzić Kołobrzeg i obiekty hotelarskie na terenie miasta, uczestniczyć w zajęciach integracyjnych, pokazach i warsztatach gastronomicznych. Ponadto poznają swoich rówieśników pochodzących z różnych stron Polski  i często nawiązują nowe znajomości i przyjaźnie.

Drugie miejsce to spektakularne wydarzenie nie tylko w życiu laureatki, ale również szkoły i całej społeczności lokalnej. Wyróżnienie to potwierdza wysoki poziom szkoły jako placówki kształcącej adeptów sztuki hotelarskiej.
Świadczą o tym dotychczasowe sukcesy na tym polu osiągnięte w trakcie wszystkich edycji olimpiady. Uczniowie Zespołu Szkół Nr 3 zawsze kwalifikowali się do etapu centralnego osiągając wysokie i znaczące sukcesy (w roku 2010 - 2 miejsce, 2011 - 5 miejsce, 2012 - 2 miejsce, 2014 - 1 miejsce, 2015 - 2 miejsce). Warto podkreślić, że szkoła ma największą ilość laureatów ze wszystkich placówek kształcących w zawodzie technik hotelarstwa w kraju.

 

sk