kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Uczczą pamięć ofiar Katynia

Uczczą pamięć ofiar Katynia

Dodano: 07.04.2017 08:00
W ramach obchodów 77 rocznicy zbrodni katyńskiej i 7 rocznicy katastrofy Smoleńskiej w poniedziałek 10 kwietnia 2017 r. o godz. 18.00 w Bazylice św. Mikołaja w Bochni odbędzie się uroczysta Msza św., zamówiona przez Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

 

Po jej zakończeniu odbędzie się tradycyjny Marsz Pamięci do Pomnika Katyńskiego, gdzie przewidziane są okolicznościowe przemowy i składanie kwiatów.

 

W Muzeum im. prof. St. Fischera 20 kwietnia o godz. 17.30, w ramach Czwartkowych Spotkań Muzealnych, odbędzie się wykład Anny Kocot-Maciuszek pt. "Katyńskie biografie - z Gimnazjum im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni".

 

Natomiast 27 kwietnia Kino Regis zaprasza na ogólnopolski przegląd filmowy - "Echa Katynia".

Prezentowane w trakcie przeglądu filmy są tematycznie związane ze zbrodnią katyńską, opisują nie tylko ją samą, ale również szerokie tło historyczne. W tegorocznej edycji przeglądu proponowane są 3 filmy nawiązujących do tragedii sprzed 77 lat, pokazujących jej upamiętnienie we współczesnej Polsce i na świecie, a także będących refleksją nad systemem komunistycznym.

„Katyń - historia wciąż żywa”, real. Autostopem na koniec świata. Produkcja, która jest obecnie w fazie realizacji. Zleciłem ją Michałowi Paterowi, który prowadzi kanał Autostopem na koniec świata w serwisie youtube. To jeden z najpopularniejszych vlogerów w kraju, ściągający uwagę przede wszystkim młodych ludzi. Inspiracją do realizacji filmu był odcinek, w którym Michał Pater udał się samotnie autostopem do Katynia. W zleconej produkcji jego zadaniem będzie przybliżenie nie tylko samej zbrodni katyńskiej, ale również procesów historycznych, które do niej doprowadziły. Nie zabraknie również tzw. ech Katynia, czyli wydarzeń i procesów, które miały miejsce po zbrodni, a trwały jeszcze przez wiele lat. „Katyń – historia wciąż żywa” to produkcja, która w sposób przejrzysty dla młodego widza ma pozwolić mu zrozumieć czym była zbrodnia katyńska i jak przez lata prawda o niej była zakłamywana.

„Polska szuka bohaterów”, reż. Arkadiusz Gołębiewski. Najnowszy film reżysera takich filmów jak „Kwatera Ł”, „Dzieci Kwatery Ł”. „Polska szuka bohaterów” to produkcja, która przedstawia proces poszukiwania ofiar terroru komunistycznego w Polsce. Postacią wokół, której toczy się narracja jest Danuta Siedzikówna "Inka". Film swoją premierą miał zaledwie kilka tygodni temu.

 

„Żona oficera”, reż. Piotr Uzarowicz. Film zrealizowany przez Amerykanina polskiego pochodzenia, wnuka oficera zamordowanego w Twerze. Reżyser historię dziadka poznał dopiero po śmierci ojca w 2005 r. Piotr Uzarowicz pracuje w Los Angeles w branży filmowej; zainspirowany rodzinną historią postanowił zrobić film o zbrodni katyńskiej. Rozpoczął podróż w poszukiwaniu prawdy. Znacznie

Bardzo ważne: film zrealizowany w języku angielskim z polskimi napisami.

Powstał w 2010 r., ale do dzisiaj nie doczekał się emisji w żadnej z polskich stacji telewizyjnych.

 

Program:

27 kwietnia 2017 r., sala kameralna

18.00 - wstęp: dr Dariusz Gorajczyk /IPN Kraków/
18.30 „Katyń - historia wciąż żywa”, real. Autostopem na koniec świata, Polska, 2017, ok. 30 min.
19.10 „Polska szuka bohaterów”, reż. Arkadiusz Gołębiewski, Polska, 2017, 20 min.
19.30 „Żona oficera”, reż. Piotr Uzarowicz, (napisy), USA, 2010, 76 min.

 

 

 

Wstęp wolny.