kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Straż Pożarna ostrzega...

Straż Pożarna ostrzega...

Dodano: 15.03.2011 10:00 Straż Pożarna ostrzega...
Zbliża się, niestety jak co roku, okres wypalania suchych traw. Proceder ten zabroniony obowiązującymi przepisami i powodujący wiele zagrożeń, jak również strat od wielu lat jest w naszym społeczeństwie powszedni.

 

Mimo wieloletnich apeli jak również działań edukacyjnych, ciągle pokutuje, zwłaszcza wśród starszych rolników, przekonanie o dobroczynnym działaniu na glebę wypalenia wierzchniej warstwy gleby. Tymczasem jest całkowicie odwrotnie.

Zjawisko to powoduje zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi, jak również mienia. Niejednokrotnie dochodziło podczas wypalania traw do rozprzestrzenienia się pożaru na sąsiednie pola uprawne, jak również budynki. Ponadto zadymienie powoduje zatrucia, jak również może spowodować utrudnienia w ruchu drogowym, czego przykładem jest wypadek powstały w niedzielę w Cerekwi, gdzie doszło do zderzenia 2 pojazdów, które wjechały w strefę zadymienia i ograniczonej widoczności.

Każdego roku ten nieszczęsny proceder angażuje duże siły i środki zarówno Państwowej Straży Pożarnej  jak i Ochotniczej, powodując wydatkowanie  środków finansowych z budżetu, na który wspólnie się składamy.

Informujemy ponadto, że zgodnie z porozumieniem zawartym z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Biuro Powiatowe w Bochni, planowane są wspólne kontrole stanu utrzymania łąk, pastwisk i nieużytków w należytym stanie kultury agrarnej. W przypadku stwierdzenia wypalenia pozostałości roślinnych  uruchamiana będzie procedura ograniczenia unijnych dopłat bezpośrednich do rolnictwa dla właściciela działki  oraz stosowane sankcje karne.