kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Spotkanie z Andrzejem Zaryckim

Spotkanie z Andrzejem Zaryckim

Dodano: 04.06.2018 09:00 Spotkanie z Andrzejem Zaryckim
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Bochni oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni zapraszają na spotkanie z piosenką artystyczną Andrzeja Zaryckiego i Beaty Paluch Zaryckiej, 05 czerwca 2018 o godz. 18.03 w sali klubu Biblioteki.

Ten wyjątkowy wieczór, stanowi centralne wydarzenie II edycji Festiwalu Literackiego Okruch. Pierwsza część spotkania „Życie wspominam łagodnie” to okazja  do współuczestniczenia w niezwykłej rozmowie. Do towarzyszenia sobie w dialogu i refleksji zaproszą Panowie Andrzej Zarycki, jeden z najwybitniejszych twórców słynnego krakowskiego kabaretu artystycznego „Piwnica pod Baranami”, kompozytor piosenki artystycznej, muzyki symfonicznej, teatralnej, filmowej i oratoryjnej, pianista i aranżer, kierownik muzyczny i pedagog oraz Andrzej Pacuła, poeta, satyryk, scenarzysta, dramaturg, aktor i autor słynnej Piwnicy.
Pretekstem dla tej rozmowy będzie książka wydana w 2017 r., której głównym bohaterem jest Andrzej Zarycki „Życie wspominam łagodnie: w rozmowach z Andrzejem Pacułą” zapraszająca do spotkania z 50-letnią twórczością kompozytora, otwierająca drzwi do jego archiwum zdjęć i dokumentów, do skarbów pozostawianych w tworzonych przez niego osobistych i artystycznych relacjach, którymi dzielą się muzycy, poeci, tekściarze, reżyserzy, aktorzy i piosenkarze oraz członkowie rodziny. Warto zatrzymać się przy tym, co ma do powiedzenia „wybitny kompozytor, wielki artysta, człowiek nieśmiały i wrażliwy. Jak wielu z nas…”
Andrzej Zarycki, rodowity zakopianin, jest autorem muzyki do ponad 350 piosenek i współtwórcą wielkiego repertuaru Ewy Demarczyk, z którą współpracował blisko 20 lat. Jest także kompozytorem muzyki do 260 spektakli w teatrach dramatycznych, w teatrach dla dzieci i młodzieży oraz dla teatru telewizyjnego. Ma w dorobku nie tylko pieśni solowe, ale również chóralne.  Był kierownikiem muzycznym Teatru Lalki, Maski i Aktora Groteska w Krakowie i Teatru Dramatycznego im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Jako twórca był wielokrotnie nagradzany, między innymi na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, XV Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu oraz Opolskich Konfrontacjach Teatralnych. Został również uhonorowany Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Współpracę z kabaretem „Piwnica pod Baranami” i Ewą Demarczyk rozpoczął w 1966 r. stając się współtwórcą takich przebojów jak „Ballada o cudownych narodzinach Bolesława Krzywoustego”, „Skrzypek Hercowicz”, „Cyganka” czy „Na moście w Avignon”. Wśród wykonawców jego kompozycji znaleźć można takie nazwiska jak Beata Paluch, Anna Szałapak, Katarzyna Groniec, Katarzyna Jamróz, Hanna Banaszak, Beata Rybotycka, Marek Bałata, Hanna Banaszak, Barbara Gąsienica-Giewont, Mieczysław Święcicki, Zbigniew Wodecki, Jacek Wójcicki, Julia Zarycka. Współpracował z wieloma reżyserami: między innymi z Andrzejem Wajdą, Agnieszką Holland, Laco Adamikiem czy Julianem Dziedziną. Jako pedagog prowadzi autorską klasę piosenki literackiej w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie. Jest kompozytorem zaangażowanym również w aktywność na rzecz osób niepełnosprawnych. W 2007 roku zasiadł w jury koncertu finałowego Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty dla uzdolnionych wokalnie osób niepełnosprawnych – organizowanym przez Fundację Anny Dymnej Mimo Wszystko – za co został uhonorowany statuetką Przyjaciela Zaczarowanego Ptaszka.
Drugą część wieczoru stanowić będzie  recital piosenki artystycznej „Dobry Moment”, który będzie szansą do spotkania z muzyką i słowem mającymi znaczenie i moc odsłaniania naszego ludzkiego doświadczenia. Do tego świata wprowadzi słuchaczy wrażliwość i artystyczny kunszt Beaty Paluch – Zaryckiej, aktorki teatralnej i filmowej, piosenkarki i scenarzystki. Towarzyszyć jej będzie Walentyn Dubrowskij, pianista, akompaniator, aranżer, muzyk sesyjny, który współpracuje z wieloma artystami piosenki oraz Michał Półtorak, pierwszy skrzypek Piwnicy pod Baranami, muzyk sesyjny, który grał w zespołach Marka Grechuty, Grzegorza Turnaua i innych artystów piosenki.
Biblioteka zaprasza wszystkich, którzy wiedzą, że  muzyka, słowo i spotkanie z drugim człowiekiem podnosi, przemienia i pomaga życie przyjmować i wspominać łagodnie. Po spotkaniu będzie można kupić książkę „Życie wspominam łagodnie”.

 

sk