kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Spotkanie autorskie z Karolem Okrasą i… Kulinarny Mistrz Ekonomika 2018

Spotkanie autorskie z Karolem Okrasą i… Kulinarny Mistrz Ekonomika 2018

Dodano: 13.06.2018 10:00 Spotkanie autorskie z Karolem Okrasą i… Kulinarny Mistrz Ekonomika 2018
W Zespole Szkół nr 3 w Bochni gościł Karol Okrasa - jeden z najzdolniejszych i najbardziej rozpoznawalnych polskich szefów kuchni, który od ponad dekady prowadzi w telewizji publicznej cykl programów kulinarnych: „Kuchnia z Okrasą”, „Okrasa łamie przepisy” oraz „Smak czasu z Karolem Okrasą”. Prawdziwy miłośnik kuchni polskiej, zapomnianych receptur, regionalnych produktów i źródło inspiracji dla milionów Polaków.

Spotkanie miało charakter autorsko-kulinarny i po ubiegłorocznym, zorganizowanym z Robertem Makłowiczem oraz jeszcze wcześniejszym z Ewą Wachowicz było kolejnym, udanym połączeniem kuchni i książek. Klimaty literacko –gastronomiczne przeplatały się z edukacyjno-wychowawczymi. Z myślą o zgromadzonych na sali uczniach Ekonomika i innych szkół Powiatu Bocheńskiego, Pan Karol opowiadał o pasjach i czynieniu z nich sposobu na życie, o pracowitości, odwadze, wykorzystywaniu życiowych szans i mądrym inwestowaniu w siebie. Udzielił wciągającego wywiadu zdradzając ciekawostki z życia prywatnego i zawodowego. Z troską o najdrobniejszy szczegół wykonał wzbogacony o wiedzę kulinarną pokaz, którego efektem był łosoś palony sianem, podany do degustacji uczestnikom spotkania. Autografy, zdjęcia i indywidualne rozmowy zdawały się nie mieć końca…

Pan Karol odwiedził także pracownię gastronomiczną i uczniów zmagających się tego dnia z tzw. czarną skrzynką w konkursie o tytuł i statuetkę Kulinarnego Mistrza 2018 Zespołu Szkół nr 3 w Bochni. Rozmawiając z każdym uczestnikiem konkursu, podkreślił że wszyscy z nich już są zwycięzcami, ponieważ decydując się na udział w tego typie konkursie, gdzie nic nie jest wiadome i gdzie potrawa musi powstać od początku do końca w 2 godziny jest bardzo trudne i wymaga nie lada umiejętności. W zmaganiach konkursowych wzięło udział sześcioro uczestników. Zgodnie z założeniem konwencji Black Box, żaden z nich nie wiedział co będzie głównym produktem. Wiadomo było tylko, że z ukrytego we wnętrzu skrzynki składnika należy wyczarować „słodki deser”.  Przez 120 minut uczestnicy tworzyli cukiernicze dzieło z…. czereśni! Surowiec tylko na pozór prosty – w rzeczywistości wymagający pomysłowości, kulinarnej kreatywności i oryginalności!

Oceniana była nie tylko końcowa smakowitość dania ale i technika wykonania, jakość pracy, wykorzystanie i dobór dodatków przygotowanych w szerokim asortymencie przez organizatorów oraz  aranżacja i estetyka podania. A oceniało nie lada jury - Krzysztof Lizak – Szef Kuchni Restauracji TaTRadycja w Bukowinie Tatrzańskiej, Łukasz Grabowski – Szef Kuchni Sali bankietowej „Allegra” oraz Paweł Kras Szef Kuchni Pałacu Goeztów w Brzesku.

Efekty  okazały się wyjątkowe i tak naprawdę zwycięskie dla całej szóstki, która miała odwagę pokonać stres i odkryć przed jurorami swoje umiejętności. Talent kulinarny wszystkich  uczestników został zauważony i doceniony zarówno przez Jurorów jak i samego Karola Okrasę. Kulinarny Mistrz 2018 Zespołu Szkół nr 3 w Bochni może być tylko jeden - tytuł ten przyznano pierwszoklasistce Annie Przytuła, która wykonała i zaprezentowała „Ptysie czereśniowe”. Drugie miejsce należało do Jessicy Bukowskiej  za „Torcik czereśniowy na słonym karmelu” a trzecie miejsce  zajął Karol Stabrawa, który przygotował „Fondant czekoladowy z sosem czereśniowym”.
Kogo ma w planach zaprosić Ekonomik w przyszłym roku? Pod jakim hasłem odbędzie się następna edycja konkursu?  Szkoła jeszcze nie zdradza ale obiecuje podtrzymać tradycję! Ma też nadzieję, że spotkanie z Karolem Okrasą – perfekcjonistą, doskonałym fachowcem a jednocześnie spontanicznym, przyjaznym, łamiącym dystans i wprowadzającym domową atmosferę człowiekiem, było przyjemnym i ważnym przeżyciem dla wszystkich. W sposób szczególny zaś dla uczestników konkursu!
Spotkanie autorskie zrealizowano w ramach działań Biblioteki Szkolnej i Dyskusyjnego Klubu Książki, przy współpracy Polskiego Instytutu Książki, fundatorem nagród a jednocześnie partnerem konkursu sponsorującym wszystkie surowce była Restauracja i Hotel  „Gospoda nad Rabą”. Patronat Honorowy nad tym podwójnym przedsięwzięciem objął Starosta Bocheński Ludwik Węgrzyn.

 

sk