kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Seniorzy odwiedzili Zalipie

Seniorzy odwiedzili Zalipie

Dodano: 04.07.2016 09:00 Seniorzy odwiedzili Zalipie
Seniorzy Dziennego Domu Senior – Wigor w Bochni wybrali się do malowniczej wsi Zalipie położonej w województwie małopolskim.

Wieś jest niepowtarzalna w swoim rodzaju, słynąca z pięknie zdobionych, malowanych chat. Malowanie chat zapoczątkowano pod koniec XIX wieku, kiedy mieszkające tam kobiety dekorowały wnętrza mieszkań kwiatami zrobionymi z bibułki, wycinankami i pająkami ze słomy wieszanymi u sufitu. Także wtedy zaczęto malować kwiaty na ścianach wewnętrznych i zewnętrznych, a także na płotach, studniach i budynkach gospodarczych.

Początek wycieczki zaczął się od „Muzeum Zagrody Felicji Curyłowej”, gdzie Seniorzy z zaciekawieniem oglądali film opowiadający o mieszkańcach, konkursach w jakich biorą udział poprzez malowanie chat, jak i o wszystkich zwyczajach panujących we Wsi Zalipie. Po wysłuchaniu prezentacji Seniorzy zostali zaproszeni na warsztaty twórcze, gdzie malowali regionalne arcydzieła, które później zabrali do domu. Na koniec wycieczki odwiedzili „Dom Malarek im. Felicji Curyłowej”, który zachwycił swoim bajkowym, kolorowym pięknem namalowanym przez regionalne malarki.

 

sk