kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Rusza kwalifikacja wojskowa

Rusza kwalifikacja wojskowa

Dodano: 06.05.2011 07:00 Rusza kwalifikacja wojskowa
W poniedziałek rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa a trwać będzie do 10 czerwca br. Przed komisją lekarską stawią się głównie mężczyźni urodzeni w 1992 roku oraz w latach 1987–91, którzy w poprzednich latach nie stawiali się do kwalifikacji.

 

Po raz pierszy stawią się również kobiety urodzone w latach 1987–92, które kończą naukę w szkołach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych. Przed komisję powinni zgłosić się także ci, którzy ukończyli 18 lat i zgłosili się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do służby.

Odkąd zniesiono obowiązek odbywania zasadniczej służby wojskowej oraz przeszkolenia wojskowego absolwentów szkół wyższych, wszystkie osoby, które uznano za zdolne do czynnej służby wojskowej, są przenoszone do rezerwy. Wyjątek stanowią ci, którzy zgłaszają się do wojska na ochotnika.

Każda osoba, podlegająca obowiązkowi kwalifikacji wojskowej, otrzyma imienne wezwanie, w którym podany będzie dokładny termin i miejsce, gdzie trzeba się stawić, oraz dokumenty, jakie należy ze sobą zabrać.

Osoby, które po raz pierwszy zostały wezwane do kwalifikacji wojskowej muszą wziąć ze sobą: dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość, dokumentację medyczną (jeżeli taką posiadają), aktualną fotografię o wymiarach 3x4 cm bez nakrycia głowy, a także dokumenty potwierdzające wykształcenie albo zaświadczenie o kontynuacji nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe.

Natomiast ci, którzy stawiają się przed komisją po raz kolejny, powinni mieć przy sobie dokumentację medyczną, dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość oraz dodatkowo książeczkę wojskową.

Osoby, które – z ważnych powodów – nie mogą stawić się przed komisją w wyznaczonym terminie i miejscu, powinny powiadomić o tym fakcie nie później niż w dniu, na który wyznaczono termin stawienia się na kwalifikację wojskową. W takiej sytuacji władze samorządowe określą nową datę i miejsce stawienia się przed komisją.

 

sw