kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » „Rowerem bezpiecznie do celu”

„Rowerem bezpiecznie do celu”

Dodano: 29.08.2011 14:00 „Rowerem bezpiecznie do celu”
Od maja trwa ogólnopolska kampania pn. „Rowerem bezpiecznie do celu”. Policjanci z Bochni podczas kontroli rowerzystów nie ograniczają się jedynie do kontroli stanu trzeźwości rowerzystów, ale starają się aby ich jednoślady były właściwie wyposażone w oświetlenie.

W tym celu Wydział Prewencji opracował program profilaktyczny (więcej na stronie internetowej KPP w Bochni, zakładka Profilaktyka), którego istotnym elementem jest doposażenie rowerów, szczególnie tych nieco już wysłużonych w odblaskowe naklejki. Program w całości został sfinansowany ze środków Starostwa Powiatowego w Bochni, które zakupiło około 1500 zestawów odblaskowych naklejek. Takie naklejki są wręczane podczas kontroli kierującemu rowerem, który na miejscu kontroli nakleja je na ramę roweru. Dodatkowo od września policjanci podczas spotkań w szkołach będą sprawdzać stan techniczny rowerów, którymi uczniowie dojeżdżają do szkół i również te rowery zostaną doposażone w odblaski.

To nie pierwsza akcja prowadzona wspólnie z policjantami z KPP w Bochni i jestem pewien że nie ostatnia. Działania te przyczynią się, nie tylko do podniesienia bezpieczeństwa rowerzystów ale jednocześnie zwiększą szansę kierowców na uniknięcie groźnego wypadku – mówi Jacek Pająk starosta bocheński

Akcja jest niezmiernie ważna dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, szczególnie na równinnych terenach naszego powiatu, gdzie notuje się większą ilość zdarzeń z udziałem nieoświetlonych rowerzystów. W ubiegłych latach działania bocheńskiej policji skierowane były głównie do pieszych. Rozdano około 5 tyś. odblaskowych elementów i kamizelek. Również w tym roku trwa II edycja „Odblaskowej Szkoły”.

Około 37% wszystkich ofiar wypadków drogowych w Polsce stanowią m.in. piesi i rowerzyści. W 2010 roku rowerzyści uczestniczyli w około 4 tys. wypadków na drodze, w których łącznie zginęło 290 osób, a rannych zostało nieco ponad 3,8 tys. osób

Na świecie w wypadkach drogowych każdego dnia ginie prawie 1,3 miliona ludzi, a urazów doznaje ponad 20-50 milionów więcej. Obrażenia ciała spowodowane wypadkiem drogowym to główna przyczyna śmierci osób w wieku 15-29 lat. Prawie połowa tych, którzy zginęli na światowych drogach to piesi, rowerzyści i motocykliści.

Statystyki policyjne pokazują, że najwięcej wypadków na polskich drogach z udziałem rowerzystów powodują dzieci i osoby starsze. Rowerzyści powyżej 60 roku życia, byli sprawcami 456 wypadków (28,7% ogółu wypadków spowodowanych przez rowerzystów), zginęło w nich 75 osób (53,6%), a 399 zostało rannych (26,3%). W co szóstym takim wypadku zginął człowiek. Z kolei dzieci w wieku 7-14 lat  spowodowały w ubiegłym roku 354 wypadki (22,3% ogółu), w wyniku których zginęło 11 osób (7,8%), a 359 osób doznało obrażeń ciała (23,6%).

 

sw