kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Radni podjęli rezolucję w sprawie zwiększenia rezerwy powodziowej na zbiorniku w Dobczycach

Radni podjęli rezolucję w sprawie zwiększenia rezerwy powodziowej na zbiorniku w Dobczycach

Dodano: 27.02.2015 11:00 Radni podjęli rezolucję w sprawie zwiększenia rezerwy powodziowej na zbiorniku w Dobczycach
Radni Powiatu Bocheńskiego na ostatniej sesji przyjęli rezolucję skierowaną do Marszałka Województwa Małopolskiego, dotyczącą zwiększenie rezerwy powodziowej na zbiorniku w Dobczycach.

Wydarzenia, które wydarzyły się na terenie powiatu bocheńskiego w 2010 roku oraz maju 2014 roku , powodujące wezbranie m.in. rzeki Raby co w konsekwencji doprowadziło do strat jakie przede wszystkim ponieśli mieszkańcy, wymuszają na samorządowcach szukanie rozwiązań zmierzających do zminimalizowania zagrożenia powodziowego w przyszłości.

Działając w imieniu mieszkańców powiatu bocheńskiego, a szczególnie mieszkańców miejscowości położonych wzdłuż rzeki Raby, poniżej Zbiornika Dobczyckiego, Rada Powiatu Bocheńskiego wnioskuje do Pana o wyrażenie zgody na znaczne zwiększenie rezerwy powodziowej do poziomu 54 mln  m3 co poprawiłoby bezpieczeństwo przeciwpowodziowe powiatu bocheńskiego – czytamy w rezolucji.

Proponowana zmiana zdecydowanie zwiększy bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w zlewni rzeki Raby poniżej Zbiornika w Dobczycach, którego aktualna rezerwa wynosi 33 mln m3.

Rezolucja jest pochodną planowanego złożenia wniosku o nowe pozwolenie wodno – prawne oraz o zatwierdzenie instrukcji gospodarowania wodą, które zamierza złożyć Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie

Zbiornik ma za zadanie zapewnić użytkownikom pobór wody bezpośrednio ze zbiornika do celów komunalnych, ochronę przed powodzią doliny rzeki Raby poniżej zapory, wyrównanie przepływów w rzece rabie poniżej zapory oraz produkcję energii elektrycznej.

 

sk