kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » „Przy lipnickim stole – międzypokoleniowe warsztaty kulinarne”

„Przy lipnickim stole – międzypokoleniowe warsztaty kulinarne”

Dodano: 27.06.2017 08:00 „Przy lipnickim stole – międzypokoleniowe warsztaty kulinarne”
Kółko Rolnicze w Lipnicy Dolnej otrzymało wsparcie finansowe z Powiatu Bocheńskiego na realizację zadania publicznego pod nazwą „Przy lipnickim stole – międzypokoleniowe warsztaty kulinarne”.

Zadanie składać się będzie z kilku wydarzeń kulturalnych skupionych wokół regionalnych tradycji kulinarnych. Przeprowadzone zostaną kulinarne warsztaty teoretyczne i praktyczne, wykłady z dietetyki i żywienia człowieka oraz wydana zostanie broszura z przepisami tradycyjnych potraw regionalnych.

Główne działania polegać będą na poznaniu przez dzieci i młodzież tradycyjnych przepisów i potraw kulinarnych związanych z regionem. W tym celu grupa Aktywnych Kucharzy odwiedzi biblioteki oraz przeprowadzi rozmowy ze starszym pokoleniem w celu zdobycia dawnych (dzisiaj już rzadko wykorzystywanych) przepisów. O lipnickich tradycjach kulinarnych najmłodsi uczestnicy projektu dowiedzą się także podczas spotkań warsztatowych z Kołem Gospodyń Wiejskich w Lipnicy Dolnej, gdzie wspólnie wybiorą potrawy i dania, które razem będą przyrządzać. Poznają zasady smażenia, pieczenia i gotowania oraz urządzenia gastronomiczne, które do tego służą.

Dzieci oprócz gotowania i pieczenia poznają tajniki dekorowania stołu oraz zasady zachowywania się przy stole. Dla dorosłej społeczności gminnej przeprowadzone zostaną spotkania z dietetykiem oraz na temat zasad zdrowego żywienia. Będzie to doskonały czas do pogłębienia integracji międzypokoleniowej, podtrzymania tradycji lokalnej oraz nawiązania kontaktów międzyludzkich.

 

Zapraszamy dzieci z Lipnicy Dolnej na kulinarną dwutygodniową przygodę. Warsztaty odbywać się będą w okresie od 3 lipca do 14 lipca 2017 r. Zapisy na świetlicy wiejskiej w Lipnicy Dolnej od 26 czerwca 2017 r. Ilość osób ograniczona.

 

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Powiatu Bocheńskiego.

 

kh