Projekt „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”- I miejsce dla ZS Nr 3
Dodano: 13.12.2011 16:00
Otwierając galę marszałek Marek Sowa przypomniał, że unikatowy w skali kraju projekt skierowany do młodzieży został zainspirowany apelem Ojca Świętego Jana Pawła II, który w homilii na krakowskich Błoniach, podczas ostatniej pielgrzymki do ojczyzny w 2002 r. prosił o „wyobraźnię miłosierdzia”. Szkolni wolontariusze dają przykład swoim kolegom, pokazując, że bycie wolontariuszem to nie tylko wyzwanie, ale przede wszystkim zaszczyt pracy w służbie potrzebującym – dodał.
W tym roku Zespół Szkół Nr.3 po raz drugi został laureatem projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”, tym razem zajmując pierwsze miejsce w rejonie tarnowskim. Bocheński wolontariat szkolny działa na rzecz Towarzystwa Przyjaciół Hospicjum im. Bł. Edmunda Bojanowskiego w Bochni, Domu Pomocy Społecznej oraz Schroniska dla zwierząt w Kłaju.
By propagować ideę wolontariatu młodzież pomagała rówieśnikom w szkołach i domach dziecka, troszczyła się o niepełnosprawnych, osoby starsze i samotne. Wspierała także rodziny wielodzietne mające trudności finansowe. Otwierała się na potrzeby dzieci cierpiących głód i nędzę w Afryce, Ameryce Południowej i Indiach, a także włączyła się w ogólnopolskie akcje charytatywne, takie jak: „Góra grosza”, „Dostrzec innych – Pomoc humanitarna na świecie”, „Adopcja na odległość, „Jeden grosz za jeden kilometr”, „Sianko wigilijne”, „Akcja kilo” czy „Wyprawka dla żaka ”.
Wolontariat w Zespole Szkół Nr 3 im. Ks. prof. J. Tischnera w Bochni działa od wielu lat. Należą do niego członkowie Młodzieżowego Klubu Honorowych Dawców Krwi, Szkolnego koła PCK i Klub Wolontariusza. Opiekunami są nauczyciele Elżbieta Madej i Wioletta Mleczko i Anna Sadkowska i Ewa Szymczyk.
Przypomnijmy, że projekt realizowany jest przez samorząd od 2007 r. W tym roku w projekt zaangażowało się ponad 200 szkół i ponad 3,5 tys. uczestników. Współorganizatorami projektu są: Kuratorium Oświaty w Krakowie, Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej w Krakowie, Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie i Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. W sumie – w ciągu pięciu lat pomoc potrzebującym niosło blisko 15,5 tys. uczniów z 991 małopolskich szkół.