kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Projekt „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”- I miejsce dla ZS Nr 3

Projekt „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”- I miejsce dla ZS Nr 3

Dodano: 13.12.2011 16:00  Projekt „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”- I miejsce dla ZS Nr 3
W krakowskiej filharmonii 6 grudnia odbyła się uroczysta gala projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia” – małopolskiej inicjatywy uczącej młodzież niesienia pomocy potrzebującym. Laureatom wręczono statuetki i pamiątkowe dyplomy. W wydarzeniu wzięli udział kardynał Stanisław Dziwisz, marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa, członek zarządu Witold Latusek, małopolski wicekurator oświaty Grzegorz Baran oraz radni województwa.

 

Otwierając galę marszałek Marek Sowa przypomniał, że unikatowy w skali kraju projekt skierowany do młodzieży został zainspirowany apelem Ojca Świętego Jana Pawła II, który w homilii na krakowskich Błoniach, podczas ostatniej pielgrzymki do ojczyzny w 2002 r. prosił o „wyobraźnię miłosierdzia”. Szkolni  wolontariusze dają przykład swoim kolegom, pokazując, że bycie wolontariuszem to nie tylko wyzwanie, ale przede wszystkim zaszczyt pracy w służbie potrzebującym – dodał.

W tym roku Zespół Szkół Nr.3 po raz drugi został laureatem projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”, tym razem zajmując pierwsze miejsce w rejonie tarnowskim. Bocheński wolontariat szkolny działa na rzecz Towarzystwa Przyjaciół Hospicjum im. Bł. Edmunda Bojanowskiego w Bochni, Domu Pomocy Społecznej oraz  Schroniska dla zwierząt w Kłaju.

By propagować ideę wolontariatu młodzież pomagała rówieśnikom w szkołach i domach dziecka, troszczyła się  o niepełnosprawnych, osoby starsze i samotne. Wspierała także rodziny wielodzietne mające trudności finansowe. Otwierała się  na potrzeby dzieci cierpiących głód i nędzę w Afryce, Ameryce Południowej i Indiach, a także włączyła się w ogólnopolskie akcje charytatywne, takie jak: „Góra grosza”, „Dostrzec innych – Pomoc humanitarna na świecie”, „Adopcja na odległość, „Jeden grosz za jeden kilometr”, „Sianko wigilijne”, „Akcja kilo” czy „Wyprawka dla żaka ”.

Wolontariat w Zespole Szkół Nr 3 im. Ks. prof. J. Tischnera w Bochni działa od wielu lat.  Należą do niego członkowie Młodzieżowego Klubu Honorowych Dawców Krwi, Szkolnego koła PCK i Klub Wolontariusza. Opiekunami są nauczyciele Elżbieta Madej i Wioletta Mleczko i Anna Sadkowska i Ewa Szymczyk.

Przypomnijmy, że projekt realizowany jest przez samorząd od 2007 r. W tym roku w projekt zaangażowało się ponad 200 szkół i ponad 3,5 tys. uczestników. Współorganizatorami projektu są: Kuratorium Oświaty w Krakowie, Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej w Krakowie, Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie i Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. W sumie – w ciągu pięciu lat pomoc potrzebującym niosło blisko 15,5 tys. uczniów z 991 małopolskich szkół.