kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Pracownia Montessori w SOSW w Bochni

Pracownia Montessori w SOSW w Bochni

Dodano: 29.12.2015 10:00 Pracownia Montessori w SOSW w Bochni
W Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym im. ks. J. Twardowskiego powstaje pracownia Marii Montessori. Specjalistyczny sprzęt, który umożliwia pracę tą metodą został zakupiony ze środków Powiatu Bocheńskiego. Koszt inwestycji to ponad dwadzieścia tysięcy złotych.

Takich specjalistycznych pracowni jest niewiele w Polsce. Brakuje także producentów pomocy dydaktycznych. Krajem wiodącym są Czechy, jednak przepisy księgowe bardzo utrudniają zakupy w tym sąsiednim  kraju.

Na szczęście udało się zakupić potrzebny sprzęt i już od nowego roku pracownia zacznie działać. Pedagodzy pracujący w Ośrodku wiążą z tą formą terapii duże nadzieje - W metodzie Montessori bardzo ważne jest otoczenie, gdzie przebywa dziecko. Na szczęście już wkrótce będziemy je mieli. Pomoce dydaktyczne mają wspomagać rozwój osobowości i zainteresowań. Dziecko powinno czuć się szczęśliwe i radosne, co sprawia, że mimo niepełnosprawności szybko i chętnie się uczy – dodaje Teresa Jaszczyńska.

Pracownia będzie wyposażona w kilkadziesiąt pomocy dydaktycznych, tematycznie uporządkowanych i łatwo dostępnych czyli umieszczonych w zasięgu ręki dziecka. Nauczyciel będzie jedynie pośrednikiem pomiędzy otoczeniem i dzieckiem. Jego rolą będzie pomoc w samodzielnym odkrywaniu rzeczywistości – wyjaśnia Ludwik Węgrzyn starosta bocheński.

Z pracowni będą korzystać uczniowie niepełnosprawni intelektualnie w stopniu umiarkowanym i znacznym.

 

inf.pras/sk