kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Prace przy nowej siedzibie WTZ w Łapanowie

Prace przy nowej siedzibie WTZ w Łapanowie

Dodano: 22.08.2011 13:00 Prace przy nowej siedzibie WTZ w Łapanowie
Trwają prace wykończeniowe związane z nową siedzibą, w której mieścić będą się łapanowskie warsztaty. Dzięki pozyskanym przez Powiat Bocheński środkom z PFRON najpóźniej jesienią tego roku niepełnosprawni będą mogli wprowadzić się do nowych pomieszczeń.

Zeszłoroczna powódź doszczętnie zniszczyła dotychczasowe pomieszczenia zlokalizowane pod kościołem parafialnym. Woda sięgała w nich do 2 metrów wysokości. Wdzierając się do środka zalała wszystko: sprzęt w pracowniach, komputery, wyposażenie salek instruktorskich, kuchnie. Dla potrzeb ciągłości funkcjonowania warsztatów przeprowadzono parce doraźne tak by można było prowadzić zajęcia. Podjęto jednak decyzję o nie inwestowaniu środków w budynek zagrożony ryzykiem ponownego zalania.

Nie mogliśmy pozostać obojętni na nieszczęście jakie spotkało warsztaty terapii. W związku z zaistniałą potrzebą, bezspornym wydało się zapewnienie uczestnikom godnych warunków.Fundusz ustalił, iż na odbudowę po powodzi zabezpieczyć należy 250 tys.zł.Wynikiem usilnych starań udało się pozyskać aż 750tys.zł.Niezmirenie ucieszył nas fakt pozyskania tych środków i możliwość ich przekazania osobom potrzebującym. Mam nadzieję, że dzięki nowym pomieszczeniom warsztaty będą rozwijać swoją działalność na co dzień niosąc pomoc osobom niepełnosprawnym -mówi Jacek Pająk starosta bocheński.

Nowa siedziba WTZ powstaje w budynku internatu Zespołu Szkół w Łapanowie, w którym docelowo mieścić będzie się centrum kształcenia. Uznano, że warsztaty odpowiadają tematyce przeznaczenia budynku ze względu na ich powołanie. Jednym z celów prowadzonych zajęć jest usamodzielnianie i przystosowanie osób niepełnosprawnych do zawodu.
Pomieszczenia warsztatów zlokalizowane będą na parterze oraz części piętra. Zakres prac obejmie wykonanie wylewek, podłóg, instalacji i tynków, stolarki okiennej oraz drzwiowej. Wykonane zostanie również zewnętrzne ocieplenie oraz droga dojazdowa. W budynku przewiduje się także instalację kolektorów słonecznych.

Dla osób niepełnosprawnych działanie tych placówek jest jedyną możliwością rehabilitacji społecznej i zawodowej w zakresie przywrócenia, czy też  nabycia umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia. Dlatego konsekwentnie podkreślał będę ich ważność
- dodaje Jacek Pająk starosta bocheński.

Wartość całości prac adaptacyjnych wyniesie 1 080 000 zł. Z budżetu Starostwa Powiatowego, które realizuje przedmiotowe zadanie z „Programu wyrównywania różnic między regionami II”- w obszarze F, pochodzić będzie 330 tys.zł.