kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Powiatowe inwestycje w toku

Powiatowe inwestycje w toku

Dodano: 16.09.2014 13:00 Powiatowe inwestycje w toku
Sezon budowlany w Powiecie Bocheńskim jest w pełni i trwają prace na drogach powiatowych. Wiele inwestycji jest także w fazie podpisywania umów na wykonawstwo, jak również projektowania, opracowywania dokumentacji, niektóre rozpoczną się w najbliższych tygodniach. W chwili obecnej realizowane są dwie strategiczne z punktu widzenia bezpieczeństwa mieszkańców inwestycje. Pierwszą z nich jest budowa mostu w Stradomce, druga natomiast przebiegająca przez cztery gminy to „schetynówka”. Ponadto wykonywanych jest wiele mniejszych, ale istotnych inwestycji jak choćby przebudowa ul Strzeleckiej w Bochni.

Most w Stradomce

Do końca roku powstanie jednoprzęsłowy żelbetowy most łukowy usytuowany w nowym miejscu o szerokości 13,2m i długości całkowitej 82 m. Ponadto poszerzona zostanie droga powiatowa do 7,6 m, oraz powstaną chodniki. Przebudowie ulegnie również skrzyżowanie z drogą gminną, która zostanie  poszerzona do 5m, a po obu stronach powstaną chodniki o szerokości 2m.

Wody opadowe z jezdni zostaną odprowadzone do przebudowanych i umocnionych rowów przydrożnych, a skarpy zabezpieczone narzutami kamiennymi. Drogowcy zamontują także bariery drogowe.

Inwestycja jest możliwa dzięki otrzymanej przez powiat bocheński  promesie na usuwanie skutków klęsk żywiołowych z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji w wysokości ok. 7,7 miliona złotych .

Przebudowa ciągu dróg tzw. „schetynówka”

W ramach przebudowy ciągu dróg przebiegających przez Żegocinę, Trzcianę, Lipnicę Murowaną i Łapanów powstanie prawie 2 km nowych chodników i ścieżek rowerowych, 14 km nawierzchni asfaltowej z umocnionymi i wyczyszczonymi rowami oraz zatoki autobusowe. Przebudowie ulęgną skrzyżowania, wyremontują przepust i zamontują bariery ochronne. Powstaną także przejścia dla pieszych oraz  progi zwalniające, oświetlenie drogowe, jak również oznakowanie pionowe i poziome.

Inwestycja jest możliwa dzięki otrzymanej dotacji rządowej, środków pochodzących z budżetu powiatu bocheńskiego oraz wsparciu samorządów gminnych,  a całkowity koszt to prawie 5,3 miliona złotych.

Przebudowa ul. Strzeleckiej w Bochni

W ramach prac drogowych powstanie nowa nawierzchnia na długości 800 mb z umocnioną podbudową, kanalizacją deszczową oraz przebudową zjazdów i hydrantów . Wybudowany zostanie również przepust i oznakowanie poziome. Modernizacja drogi, której koszt wyniesie 1,3 miliona zł. jest możliwa dzięki środkom z budżetu Powiatu Bocheńskiego oraz wsparciu Miasta Bochnia.

Inwestycje zakończą się w październiku.

Warto dodać, że od 2010 roku na poprawę infrastruktury drogowej wydaliśmy 91 milionów złotych z czego ponad 46 milionów to środki zewnętrzne. Dzięki tym środkom wybudowaliśmy bądź wyremontowaliśmy 27 kilometrów chodników i ścieżek rowerowych, 85 kilometrów nawierzchni drogowej, 10 mostów oraz  zabezpieczono i ustabilizowano 3 osuwiska – wylicza Jacek Pająk starosta bocheński.

W najbliższym czasie rozpoczną się prace modernizacje przy drogach powiatowych w Damienicach, Cikowicach, Siedlcu, Brzeźnicy, Łakcie Górnej, Kobylu, Chronowie, Kierlikówce, Ujeździe, Bieńkowicach i Borównej - uzupełnia Adam Korta dyrektor PZD.

 

sk