kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Powiat zaszczepił 63 dzieci przeciwko pneumokokom

Powiat zaszczepił 63 dzieci przeciwko pneumokokom

Dodano: 01.09.2008 11:18 Powiat zaszczepił 63 dzieci przeciwko pneumokokom

Podsumowanie pierwszego miesiąca szczepień przeciwko pneumokokom w powiecie bocheńskim

 

63 dzieci z powiatu bocheńskiego zostało już zaszczepionych w ramach profilaktycznego programu szczepień przeciwko pneumokokom. "Podsumowując pierwszy miesiąc akcji szczepień w powiecie możemy zauważyć, że procentowo z oczywistych względów najwięcej dzieci zostało zaszczepionych w tych gminach, w których dofinansowanie jest największe" - oceniała na konferencji prasowej w Starostwie Powiatowym Marta Gucwa z Wydziału Promocji i Rozwoju Powiatu, która koordynuje akcję szczepień. Dr Ryszard Konior - ordynator Oddziału Neuroinfekcji i Neurologii Dziecięcej w Szpitalu im. Jana Pawła II obecny na konferencji w Starostwie Powiatowym podkreślał, że pneumokoki są odporne na większość antybiotyków, a wywoływanym przez nie chorobom można skutecznie zapobiegać poprzez profilaktyczne szczepienia. "Bardzo trudno się je diagnozuje, a jeszcze trudniej leczy. W USA, które w 2000 r. jako pierwsze na świecie wdrożyły powszechny program szczepień przeciwko pneumokokom, zapadalność na choroby pneumokokowe gwałtownie spadła" - zauważa dr Konior.
Szczepionka Prevenar zakupiona przez Starostwo Powiatowe w Bochni kosztuje 250 złotych.
Jej cena rynkowa to ponad 300 złotych. Szczepionki zostały dofinansowane przez Starostwo Powiatowe w Bochni oraz samorządy gminne, dzięki temu rodzice, którzy chcieliby zaszczepić swoje dziecko zapłacą za nią od 100 do 200 złotych w zależności od gminy.
W tym roku akcja szczepień potrwa do 12 grudnia br. i zostały nią objęte wcześniaki oraz dwulatki zamieszkałe na terenie powiatu bocheńskiego. Natomiast cały program profilaktyki będzie realizowany przez najbliższe trzy lata. "Grupa dwulatków została zarekomendowana nam przez dra Koniora oraz Fundację "Aby Żyć". Ze względów finansowych nie możemy zaszczepić wszystkich dzieci z potencjalnej grupy ryzyka czyli od 0-5 lat" - dodaje Marta Gucwa.
Już wkrótce na terenie powiatu ruszą również szczepienia na meningokoki. Do zakażenia meningokokami może dojść w każdym wieku. Należy jednak podkreślić, że w porównaniu do innych grup wiekowych, szczyt zachorowań jest notowany u młodzieży między 14 a 19 rokiem życia. W tym przypadku dofinansowanymi szczepionkami zostanie objęta młodzież w wieku 16 lat.
Starosta bocheński Jacek Pająk obecny na konferencji podziękował gminom za współpracę i zaangażowanie w akcję szczepień.