kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Powiat Bocheński na antenie Polskiego Radia

Powiat Bocheński na antenie Polskiego Radia

Dodano: 02.11.2016 09:00 Powiat Bocheński na antenie Polskiego Radia
W sobotni poranek powiat bocheński, królował na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia w audycji „ Jedyne takie Miejsce”.

Podczas dwugodzinnej audycji można było usłyszeć o Oskarowym Staroście,czyli Ludwiku Węgrzynie laureacie nagrody im. Grzegorza Palki za działalność samorządową,który mówił m.in.  o  największym skarbie Ziemi Bocheńskiej czyli mieszkańcach. Roman Czejarek wraz z kolejnymi Gośćmi wspominał jeszcze wiele postaci związanych z tym regionem – Jana Matejkę, Helenę Modrzejewską, Janusza Kuliga czy Marka Piekarczyka, z którym rozmowy również można było posłuchać.

Rozmawiano o Najstarszej Kopalni Soli w Bochni, Kościółku Św. Leonarda w Lipnicy Murowanej czy słynnych na całą Polskę lipnickich plamach. 
Bohaterami tej ciekawej audycji były również piękne motyle z całego świata, największy i najmniejszy okaz znajdujący się w muzeum Motyli Arthropoda.  Odbiorcy posłuchali też o wyjątkowości  Zamku Kmitów i Lubomirskich w Nowym Wiśniczu i początkach Nowego Wiśnicza, Muzeum po Janie Matejce czy Ruinach Klasztoru Karmelitów Bosych.

Za sprawą Jana Flaszy mogliśmy posłuchać o  historii soli w Bochni,   legendzie o św. Kindze czy naziemnych skarbach kultury znajdujących się w Muzeum Stanisława Fischera.

„Aby widok człowieka niepełnosprawnego nie dziwił ale wywoływał podziw” to myśli przewodnia wyjątkowego Festiwalu Integracja Malowana Dźwiękiem, którą mogliśmy usłyszeć  od pomysłodawcy i organizatora festiwalu, jak również o warunkach udziału, jurorach czy kategoriach w których mogą ze sobą rywalizować uczestnicy.

Wisienką na torcie sobotniej audycji była wypowiedz Marka Piekarczyka, Honorowego Ambasadora Miasta Bochni, mieszkańca tegoż miasta, muzyka który opowiedział dlaczego kocha Bochnię. W trakcie audycji odbywał się także konkurs, do słuchaczy trafiły dwa zestawy upominków od Powiatu Bocheńskiegoraz Radiowej Jedynki czy weściówki do Muzeum Motyli i wiśnickiego Zamku.

Gośćmi audycji byli: Lucjan Łysik (przewodnik w kopalni soli w Bochni), Ludwik Węgrzyn (starosta bocheński), ks. Mariusz Jachymczak (proboszcz parafii św. Andrzeja Apostoła w Lipnicy Murowanej), Agnieszka Żołna-Zdunek (dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Lipnicy Murowanej), Filip Kobiela (Muzeum Motyli), Piotr Pyzia (koordynator zespołu ds. promocji Urzędu Miasta w Nowym Wiśniczu), Jan Falsza (dyrektor Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni), Jerzy Turek (wicedyrektor specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego w Bochni). Marek Piekarczyk (muzyk).

Posłuchaj audycji TUTAJ

Starostwo Powiatowe w Bochni serdecznie dziękuje wszystkich występującym gościom jak również właścicielom Ciachomania Cafe oraz Uzdrowiska Kopalni Soli Bochnia.

 

sk/kkh