kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Niepełnosprawny – sprawnym pracownikiem

Niepełnosprawny – sprawnym pracownikiem

Dodano: 02.07.2010 12:00 Niepełnosprawny – sprawnym pracownikiem
Uroczyste zakończenie roku szkolnego w Zasadniczej Szkole Zawodowej, która działa w ramach Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Bochni zostało połączone z podsumowaniem pierwszego etapu zajęć w projekcie „Dać szansę. Niepełnosprawny sprawnym pracownikiem”.

Uczniowie otrzymali zaświadczenia o uczestnictwie, a nauczyciele podziękowania za pracę. Dwuletni projekt rozpoczął się na początku minionego roku szkolnego. Realizowany jest w klasach o specjalności kucharz małej gastronomii i pracownik pomocniczy obsługi hotelowej. Zajęcia odbywały się średnio dwa razy w tygodniu. Obejmowały zagadnienia związane bezpośrednio z programem nauczania Zasadniczej Szkoły Zawodowej czyli matematykę w branży, która sprawia uczniom najwięcej trudności, informatykę, bez znajomości której trudno sobie wyobrazić mobilność na rynku pracy oraz zajęcia praktyczne z przedmiotów zawodowych i staże stanowiskowe. – Ta ostatnia forma jest najciekawsza. Uczniowie poznają rynek pracy, wymagania właścicieli lokalów gastronomicznych oraz zakres prac na poszczególnych stanowiskach – wyjaśnia Teresa Jaszczyńska.

Ponadto odbywały się zajęcia z języka angielskiego, podczas których uczniowie poznawali słownictwo branżowe. Zorganizowano też dwa wyjazdy na targi gastronomiczno – hotelarskie w Krakowie i Warszawie.

Mimo, że frekwencja podczas dodatkowych zajęć była na przyzwoitym poziomie, uczniowie jeszcze nie doceniają wypracowanych umiejętności – Nauczyłem się bardzo dużo i  zdaję sobie z tego sprawę. Jednak, czy to będzie pomocne w znalezieniu pracy? Przecież każdy wie, że zatrudnienie na dobrych warunkach graniczy z cudem – mówi uczestnik projektu.

Wielu docenia naukę języka angielskiego – Zawsze się przyda ta umiejętność. Może w przyszłości wyjadę do Anglii. Tam zarobki są na dobrym poziomie – mówi inny uczestnik projektu.

Warto podkreślić, że uczniowie Zasadniczych Szkół Zawodowych przy Ośrodkach Szkolno – Wychowawczych realizują ten sam program nauczania, co ich rówieśnicy ze szkół masowych, mają też takie same kwalifikacje. Egzamin zawodowy różni się tylko czasem przeznaczonym na rozwiązywanie zadań.

Projekt „Dać szansę” Niepełnosprawny sprawnym pracownikiem realizowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Zajęcia dla uczniów zostaną wznowione po przerwie wakacyjnej.