kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » mDokumenty w Nowym Wiśniczu

mDokumenty w Nowym Wiśniczu

Dodano: 23.05.2017 13:00 mDokumenty w Nowym Wiśniczu
Nowy Wiśnicz jest jednym z czterech miast w Polsce, w którym od 11 maja 2017 można przetestować jak działa dowód osobisty przez komórkę. W pilotażu Ministerstwa Cyfryzacji oprócz Nowego Wiśnicza będą brać także udział: Ełk, Koszalin i Łódź. Pilotaż w Nowym Wiśniczu ma sprawdzić jak mDokumenty zadziałają w praktyce. Ministerstwo Cyfryzacji chce zebrać uwagi i opinie, by uwzględnić je w ostatecznej wersji.

 

Czym są mDokumenty, które będą testowane? To usługa, dzięki której obywatele będą mogli uzyskać dostęp do swych dokumentów (również potwierdzających tożsamość takich jak np. dowód osobisty) z wykorzystaniem telefonu komórkowego. To jeden z najbardziej przyszłościowych projektów, jakie realizowane są w Ministerstwie Cyfryzacji. Komórki służą już teraz nie tylko do prowadzenia rozmów, odbierania SMSów czy maili. Obok telefonu, wielu z nas ma w nich ukryty bank, kino, bibliotekę, gazety… Nie ma żadnych powodów, by nie zagościła tam również administracja ze swymi dokumentami.

 

W pilotażu z mDokumentów będzie można skorzystać w Urzędzie Miejskim w Nowym Wiśniczu:

 

Urząd Stanu Cywilnego

Ratusz Miejski, ul. Rynek 1

Dowody Osobiste

Pok. nr 9

Punkt potwierdzania Profilu Zaufanego (eGO) – Urząd Miejski w Nowym Wiśniczu

ul. Rynek 38

Pok. nr 14

Sekretariat – Urząd Miejski w Nowym Wiśniczu

ul. Rynek 38

Pok. nr 1

 

Trzeba też pamiętać, że na razie do załatwienia sprawy ciągle trzeba będzie mieć tradycyjny dokument. Pilotaż służy przetestowaniu rozwiązania oraz poznaniu opinii użytkowników. mDokumenty, które będą testowane w Nowym Wiśniczu to rozwiązanie opcjonalne i uzupełniające w stosunku do tradycyjnej formy dokumentów. Nikt nie robi nic wbrew woli i przyzwyczajeniom Obywateli. Kto chce, może skorzystać z tego rozwiązania. Kto nie będzie chciał – nie musi.

 

Strona pilotażu mDokumentów w Nowym Wiśniczu: http://nowywisnicz.pl/dla-mieszkanca/mdokumenty/

 

Jak podkreśla Ministerstwo Cyfryzacji, mDokumenty to alternatywa na wypadek, gdy akurat zapomnimy lub akurat nie mamy przy sobie tradycyjnych dokumentów. Możliwość skorzystania z mobilnego dowodu osobistego, czy innych dokumentów, będzie uzupełnieniem obecnie obowiązującego systemu. Nadal pozostanie obowiązek posiadania tradycyjnego dowodu osobistego. Różnica będzie polegać na tym, że nie będziemy musieli go mieć przy sobie.

 

inf.pras./kh