kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Mam haka na raka - działania ZS nr 2

Mam haka na raka - działania ZS nr 2

Dodano: 24.02.2014 10:00 Dzień hakowicza
Już po raz siódmy uczniowie Zespołu Szkół im. Stanisława Konarskiego nr 2 w Bochni zaangażowali się w akcję „Mam haka na raka”, której głównym celem jest propagowanie wiedzy na temat nowotworów. Tematem tegorocznej kampanii są chłoniaki, czyli choroby nowotworowe, w których następuje nieprawidłowy wzrost komórek układu limfatycznego (chłonnego).

Młodzież w ramach akcji, która trwa  od grudnia przeprowadziła liczne działania informacyjne dotyczące chłoniaków,  zorganizowała flash mob, konkursy tematyczne, dzień hakowicza, zachęcała nie tylko swoich kolegów ale także osoby z różnych grup wiekowych do profilaktyki antynowotworowej.

Działania młodzieży zyskały przychylność zarówno wśród najmłodszych – przedszkolaków,  jak i wśród wybitnych naukowców w dziedzinie onkologii. Pan prof. dr hab. n. med. Aleksander Skotnicki – wybitny polski naukowiec i społecznik udzielił hakowiczom  wywiadu, w którym podzielił się doświadczeniem onkologicznym oraz objął patronatem działania młodzieży.

Chłoniak wywodzi się z limfocytów i powstaje w wyniku sekwencji zmian dotyczących genów i białek w komórce. Chłoniaki mogą umiejscawiać się w węzłach chłonnych i każdej innej tkance oraz narządzie, co odróżnia chłoniaki od innych nowotworów.
Dotychczas nie udało się ustalić konkretnych działań, które mogą uchronić przed chłoniakami. Powinno się jednak zwracać szczególną uwagę na regularną aktywność fizyczną, dbanie o jakość wody oraz pokarmów, które spożywamy. Szczególną uwagę należy zwracać na niezwłoczne i prawidłowe rozpoznanie, dlatego nie należy lekceważyć objawów, które nie są w sposób oczywisty związane z jakąś znaną przyczyną.

Najczęstszym z pierwszych objawów chłoniaka jest niebolesne powiększenie węzła lub węzłów chłonnych w jednym obszarze ciała np.: szyi, pach lub pachwin. znaczna utrata wagi w krótkim czasie, której nie można wyjaśnić w żaden sposób (zmiana diety, wzmożona aktywność), dręczące nocne zlewne poty, wysoka temperatura – niepowiązana z żadną infekcją czy chorobą, kaszel, problemy z przełykaniem lub duszność.

Młodzież z Zespołu Szkół nr 2 w Bochni dziękuje Panu prof. dr hab. n. med. Aleksandrowi Skotnickiemu za okazaną życzliwość oraz sponsorom i  wszystkim, którzy wspierali działania uczniów.

Zainteresowanych informacjami na temat chłoniaka zachęcamy do odwiedzenia profilu ZS nr 2: www.facebook.com/Geodeciwalczazchloniakiem i wysłuchania wywiadu z Panem prof. dr hab. n. med. Aleksandrem Skotnickim.