kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Kulinarny wyjazd do Irlandii

Kulinarny wyjazd do Irlandii

Dodano: 09.03.2015 09:00 Kulinarny wyjazd do Irlandii
Pod koniec lutego przedstawiciele dwóch LGD „Dolina Raby” i „Gościniec 4 Żywiołów” odwiedzili Irlandię aby promować kuchnię regionalną oraz oglądać efekty działania programu LEADER na terenie Zielonej Wyspy. Wyjazd odbył się w ramach projektu współpracy „Spotkanie Kultur Kulinarnych Polski i Irlandii”.

Region, który odwiedzili to Lectrim, położony w środkowo-zachodniej Irlandii. Są to typowo wiejskie tereny, z małymi miasteczkami. Ludność zajmuje się hodowlą owiec i bydła. To zielona kraina jezior. Mogliśmy obserwować zielone, pokryte pastwiskami, lekko pagórkowate krajobrazy, z licznymi większymi i mniejszymi jeziorami. Są tu duże możliwości do rozwoju turystyki aktywnej, np. rowerowej, czy związanej z wodą.

Grupa z Polski  zwiedziła muzeum regionalne – Glenviev Folk Muzeum, usytułowane w samym sercu regionu. Właściciel muzeum kilkadziesiąt lat gromadził zbiory. Cześć z nich – narzędzia gospodarskie – znajduje się na zewnątrz - natomiast reszta w ogromniej hali. Wszystko zorganizowane zostało na wzór małego miasteczka – jest sklep spożywczy, rzeźnik, apteka, kuźnia, szkoła. Następnie odwiedzili małą prywatną piekarnię , gdzie właściciel przeprowadził warsztaty piekarnicze.

Mieli możliwość zwiedzić Inkubator w Drumshambo. „Irlandzkie” LGD wykorzystało ogromne budynki po podupadłej fabryce w miasteczku, aby otworzyć tam rodzaj biznesowego inkubatora, w którym młode firmy, przy wsparciu i na preferencyjnych warunkach, mogą rozwijać swoje małe biznesy. I tak zobaczyli mały browar, gorzelnię oraz firmę produkującą gotowe obiady. Następnie odwiedzili biuro Lectrim Development Company, gdzie oglądali prezentację dotyczącą dysponowania środkami LEADER’a w tym regionie. W ramach przykładu zwiedzali starą kopalnię węgla kamiennego, która po zamknięciu, dzięki środkom unijnym została przekształcona w atrakcję turystyczną.

Na zakończenie pobytu przygotowana została degustacja z odpowiednią oprawą. Na degustację przybyło wielu mieszkających na stałe w Irlandii Polaków, ale było też wielu zaciekawionych nowymi smakami tubylców. Wszystkim bardzo smakowały polskie specjały. Ciekawostką jest to, że w Irlandii także jest bardzo popularna kiszka (kaszanka), do tego stopnia, że stanowi element „typical irish breakfast”.

 

sk