kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Książki w formacie elektronicznym DAISY

Książki w formacie elektronicznym DAISY

Dodano: 26.01.2012 09:00 Książki w formacie elektronicznym DAISY
Dział Zbiorów Audiowizualnych bocheńskiej Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni zaprasza czytelników do korzystania z nowej formy „czytania” - książek elektronicznych w formacie DAISY.

Digital Accessible Information System(Daisy) to współczesny standard zapisu książek elektronicznych, który został stworzony dla potrzeb osób niewidomych, słabo widzących, dla każdego kto napotyka na trudności w korzystaniu z tradycyjnej książki np. osoby z dysleksją, czy problemami motorycznymi, ale także dla każdego kto jest zainteresowany taką formą książek. Standard ten przyjęto już w ponad 30 krajach w bibliotekach.

Książki w formacie Daisy odtwarzają popularne w Polsce urządzenia lektorskie, jak: VictorReader, Czytak, Milestone, BookSense, notatnik brajlowski BrailleSense. Nagrania w Daisy obsługują także popularne odtwarzacze MP3. Dostępne są bezpłatne programy komputerowe do obsługi formatu Daisy np.: Amis (do pobrania: www.daisy.org) czy DaisyReader (do pobrania: www.klucz.org.pl). Istnieją również programy do odtwarzania tych plików na telefonach komórkowych działających pod systemami Symbian, Android i Windows Mobile. Format opracowano w Szwecji i oparto na otwartych, dostępnych dla wszystkich, standardach opublikowanych przez World Wide Web Consortium.

Format w Daisy pozwala na szerokie spektrum korzystania z książki. Można precyzyjne oznaczać fragmenty książki, umożliwiając swobodną nawigację pomiędzy elementami: rozdziałami, podrozdziałami, stronami, adnotacjami i przypisami. Tak precyzyjna nawigacja jest szczególnie przydatna osobom korzystającym z podręczników i publikacji naukowych. Podobnie może być odtwarzana literatura beletrystyczna. Format Daisy otwiera dostęp do książek znacznie szerszej grupie niewidomych czytelników niż dotychczas: jest rekomendowany przez Polski Związek Niewidomych jako najbardziej dostępny ze względu na swoje szerokie możliwości funkcjonalne, a także dlatego, że jest czytany przez wiele urządzeń lektorskich, w tym popularne odtwarzacze MP3 oraz przez komputery wyposażone w odpowiednie bezpłatne oprogramowanie. Urządzenia lektorskie umożliwiają zazwyczaj regulację prędkości i wysokości głosu. Większość odtwarzaczy pozwala na wstawianie przez użytkownika zakładek w wybranych przez niego miejscach, co dodatkowo ułatwia późniejsze używanie książki. Jeżeli zaś ktoś nie potrzebuje tych wszystkich udogodnień, to może korzystać z książek DAISY tak, jak z nagranych na taśmie w sposób liniowy jak z nowoczesnej, oryginalnej formy audiobooka.
Książki w formacie Daisy można wypożyczać w Dziale Zbiorów Audiowizualnych, po wybraniu tytułów są one zgrywane na karty compact flesz. Wypożyczanie i usługa zgrywania są bezpłatne. Zapraszamy do korzystania zarówno z tradycyjnych, jak i dźwiękowych i elektronicznych zbiorów Biblioteki.

 

sw