kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Korzyści z zatrudniania osób niepełnosprawnych

Korzyści z zatrudniania osób niepełnosprawnych

Dodano: 27.10.2010 12:00 Korzyści z zatrudniania osób niepełnosprawnych
W dniu 19 października br. odbyła się konferencja pt: „Korzyści płynące z zatrudniania osób niepełnosprawnych” organizowana przez Ośrodek Informacji dla Osób Niepełnosprawnych działający przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Bochni. Konferencję otworzył starosta bocheński Jacek Pająk, który w swoim wystąpieniu wyraził zadowolenie, iż tematyka zatrudniania osób niepełnosprawnych wzbudza zainteresowanie wśród pracodawców i przedsiębiorców Powiatu Bocheńskiego.

Podczas dwóch bloków wykładowych zaprezentowana została tematyka związana z systemem orzecznictwa w Polsce m.in. przepisy prawa pracy związane z zatrudnianiem niepełnosprawnych. Ponadto omówiono formy pomocy dla pracodawców decydujących się na zatrudnienie osób niepełnosprawnych jak na przykład: przepisy dotyczące zarówno dofinansowania do tworzenia nowych stanowisk pracy czy dostosowania już istniejących.

Prowadzący konferencję Adam Hadław dyrektor ds. Problematyki Pracodawców z Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych zwracał szczególną uwagę na wciąż utrzymujące się stereotypy związane z obawami przed zatrudnianiem osób niepełnosprawnych oraz często z tym związanej konieczności likwidacji barier architektonicznych. Jak mówił prelegent - nie ma dwóch osób tak samo niepełnosprawnych, dlatego też zawsze należy indywidualnie podchodzić do potrzeb potencjalnego niepełnosprawnego pracownika.

Fragment wykładu dotyczący kwestii ilości zatrudnianych obecnie pracowników niepełnosprawnych wywołał żywą dyskusję na sali, z uwagi na często zmieniające się przepisy prawne. Głośno komentowana przez uczestników konferencji była również zbyt mała ilość osób niepełnosprawnych zatrudnianych przez instytucje państwowe, w których mogłyby znaleźć odpowiednie zatrudnienie.

Podczas bloku pytań i odpowiedzi konsultowano z prelegentem indywidualne problemy. Głównie dotyczyły one wysokości dofinansowań do wynagrodzeń w SOD (System Obsługi Dofinansowań PFRON) czy problemy wynikające z podziału na pracodawców otwartego i zamkniętego rynku pracy.