kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Kampania Drugie życie

Kampania Drugie życie

Dodano: 30.03.2011 07:00 Kampania Drugie życie
„Drugie życie” to kampania, której celem jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie przeszczepiania narządów, jako metody ratującej życie i przywracającej zdrowie ciężko chorym ludziom. Akcja ta ma na celu promocję oświadczeń woli poprzez przekazywanie informacji na temat transplantacji. Popularyzacja wiedzy ma być narzędziem pozwalającym zwiększyć liczbę przeszczepów w Polsce. Poprzez poruszanie tematu przeszczepiania narządów, kontakt z lekarzem czy osobą, która żyje dzięki transplantacji chcemy skłaniać do refleksji, pobudzać do dyskusji i podejmowania rozmów.

W Bursie Szkolnictwa Ponadgimnazjalnego w Bochni rozpoczęła się kampania „Drugie życie”, której celem jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie przeszczepiania narządów, jako metody ratującej życie i przywracającej zdrowie. W lutym 2011 r. uczniowie pod opieka mgr Bogusława Ptak uczestniczyli w spotkaniu szkoleniowo-edukacyjnym zorganizowanej przez Fresenius Medical Care Polska oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych. Zdobytą tam wiedzę postanowili przekazać swoim rówieśnikom z bocheńskich szkół średnich. W tym celu 29.03.2011r. zorganizowali konferencję „Masz dar uzdrawiania TRANSPLANTACJA to życie”. Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem uczniów i życzliwością ze strony Dyrektorów bocheńskich szkół. Poprzez zorganizowana prelekcję młodzież chciała obalić często spotykane mity dotyczące transplantacji.

„Polskie prawo wprowadziło zasadę zgody domniemanej. Oznacza ona, że człowiek, który nie zgłosił za życia sprzeciwu na pobranie narządów do przeszczepów do Centralnego Rejestru Sprzeciwów może zostać ich dawcą. Tak, więc oświadczenie woli nie będzie żadnym dokumentem w sensie prawnym, ale zasugeruje naszym bliskim nasza wolę i będzie pretekstem do podjęcia dyskusji” – przekonywała zebranych pani Monika Kowalik, koordynator akcji w województwie małopolskim W swoich działaniach młodzież otrzymała wsparcie merytoryczne specjalisty nefrologa dr. n. med. Grzegorza Hudziaka oraz wysłuchała słów pana Sławomira Ryncarza, który opowiedział o swoim doświadczeniu życia po transplantacji. Działania na terenie powiatu poparli starosta bocheński Jacek Pająk oraz burmistrz miasta Bochnia Stefan Kolawiński.