kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Festiwal Piosenki Maryjnej

Festiwal Piosenki Maryjnej

Dodano: 02.10.2015 13:00 Festiwal Piosenki Maryjnej
W pierwszych dniach października odbywa się w Bochni Festiwal Piosenki Maryjnej. Jest to doskonała okazja do tego by poprzez śpiew uwielbiać Maryję Bożą Rodzicielkę i oddawać cześć Jej Synowi.

Twórcą i zarazem dyrektorem I Festiwalu był ksiądz Paweł Stabach. Od II-go do VIII Festiwalu funkcję tę pełnił ksiądz Zbigniew Szostak pracujący w Parafii świętego Mikołaja w Bochni. W latach 2001-2002 Dyrektorem Festiwalu był ksiądz Czesław Paszyński i ksiądz Jerzy Bulsa. Od roku 2006 do 2012 Dyrektorem był ksiądz Mariusz Gródek, a od roku 2013 funkcję tę piastuje ks. Jacek Sarota.

Co roku w Oratorium św. Kingi (dawne kino Jutrzenka) gromadzą się niezliczone rzesze mieszkańców naszego miasta a także gości przybyłych specjalnie na tę okazję.

Charakterystyczną rzeczą jest to że na festiwalu pomimo konkursowych zmagań panuje zawsze atmosfera wielkiej życzliwości, wzajemnej współpracy i wspólnoty wszystkich biorących udział w tym wydarzeniu.

Niebywałą atrakcję stanowią goście występujący co roku podczas festiwalu. W ciągu minionych lat można było usłyszeć między innymi: Andrzeja Sikorowskiego, Ewę Urygę, Mieczysława Szcześniaka, Edytę Geppert, Michała Bajora, Wolną Grupę Bukowina a także zespoły kleryckie: Fioretti, Michael, Bethesda, Grzegorza Turnau z zespołem, Stare Dobre Małżeństwo, Lidię Jazgar z zespołem Galicja, Rewolucja, Chili My, Leyenda, zespół Oratorium, Siewcy Lednicy albo Szymon Wydra.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że to wszystko nie byłoby możliwe gdyby nie życzliwość i pomoc wielu osób które są sponsorami a zarazem przyjaciółmi festiwalu.

Tym co na stałe wpisało się w historię festiwalu jest hymn Dusza rozmiłowana w Najświętszej Marii Pannie. Jest on wprowadzeniem w maryjny charakter festiwalu oraz modlitwą wyśpiewaną na chwałę Bożej Rodzicielki. Przez pierwsze lata hymn ten wykonywał zespół VOX DEI.

To dobry znak, że w dzisiejszych czasach kiedy co chwila pojawia się jakiś nowy gatunek muzyki. Zawsze jednak jest miejsce na ten szczególny rodzaj - muzykę religijną. Jest ona przecież czymś więcej niż tylko samym śpiewem - jest modlitwą i wyrażaniem uczuć religijnych. Tej modlitwy potrzeba nam dzisiaj szczególnie. Więc módlmy się i śpiewajmy na chwałę Bożej Rodzicielki.

sk