kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Dzisiaj wieczór poetycki Janusza Szota Bez sztucznej pozy

Dzisiaj wieczór poetycki Janusza Szota Bez sztucznej pozy

Dodano: 27.04.2018 14:00 Dzisiaj wieczór poetycki Janusza Szota Bez sztucznej pozy
Powiatowa i Miejska Biblioteka publiczna w Bochni zaprasza na wieczór poetycki Janusza Szota i promocję jego najnowszego tomiku poetyckiego „Bez sztucznej pozy”, z udziałem Joanny Babiarz, spotkanie odbędzie się dzisiaj godz. 18.00, sala klubu Biblioteki.

Przed dwoma laty wszyscy miłośnicy poezji mogli poznać w bocheńskiej Bibliotece twórczość niezwykłego małżeństwa Joanny Babiarz i Janusza Szota, którzy wspólnie stworzyli i zaprezentowali program autorski "Budzenie manekina". To małżeństwo kochające poezję i piszące ”na dwa pióra” ma w swoim dorobku już kilka tomików poetyckich i występy m.in. w Krakowie, Zakopanem, Łodzi, Muszynie, Bochni i Nowym Sączu.
Joanna Babiarz jest laureatką wielu ogólnopolskich konkursów poetyckich. W latach 1979-1981 była najmłodszym członkiem grupy poetyckiej „Sącz”, od roku 1996 uczestnik Klubu Literackiego „Sądecczyzna”. W 2002 została przyjęta do Związku Literatów Polskich. Wydała 10 książek poetyckich oraz współuczestniczyła w wydaniu płyty poezji śpiewanej zespołu Ostatnia Wieczerza w Karczmie Przeznaczonej do Rozbiórki. W roku 2014 została nagrana płyta autorska "Pastorałki z Nowego Sącza", do której napisała teksty pastorałek dla dzieci. Dwa lata później odbyła się premiera opery dziecięcej z librettem jej autorstwa pt: "Calineczka" w wykonaniu dzieci.
Janusz Szot vel Micke Bonny, urodzony w Brzesku, to malarz, satyryk, poeta, były członek zespołu rockowego Erzatz. Debiutował rysunkiem satyrycznym na łamach tarnowskiego tygodnika "TEMI". Uczestniczył w plenerach malarskich, współrealizował wystawy zbiorowe i indywidualne. W roku 1981 był laureatem konkursu malarskiego w ramach Pleneru w Brzesku. W latach 80-tych należał do KKMP przy MAK w Tarnowie. Obecnie uczestniczy w różnych imprezach poetyckich – Zlot Poetów w Łodzi, Jurajska Jesień Literacka w Złotym Potoku, Ogólnopolskie Spotkania Poetyckie w Chojnicach, Wrzosowisko w Piwnicznej, Ogrody Poetyckie w Limanowej. Jako poeta debiutował w Antologii Klubu Literackiego "Sądecczyzna" - "Pierwsze Spotkanie", Nowy Sącz 1997. Jest laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego w Starym Sączu "Witraż Poetycki". Ilustracje jego autorstwa znajdują się na okładkach almanachów pokonkursowych oraz indywidualnych książek poetyckich. Wydał tomiki poezji pt: "Ścieżki nocy", Warszawa 2002r., "Kuszenie licha" Stary Sącz 2014r. w roku 2015 był współautorem tomiku „Być obok" Joanny Babiarz jako autor grafik i strony tytułowej.
Joanna Babiarz i Janusz Szot wyszli z inicjatywą reaktywowania popularnego niegdyś w Nowym Sączu regionie klubu poetyckiego. Chcąc zachęcać, także młodych ludzi, do podejmowania wysiłków twórczych.  Rok temu, w styczniu 2017 utworzyli Sądecki Klub Literacki działający w Sądeckiej Bibliotece Publicznej nawiązujący tradycją do Klubu Literackiego „Sądecczyzna” powstałego  przed 20 laty.
Biblioteka zaprasza na promocję najnowszego tomiku poetyckiego Janusza Szota "Bez sztucznej pozy", w którym znajdziemy 56 utworów. Poeta zawarł w nim swoje refleksje dotyczące życia w pośpiechu, pogoni współczesnego człowieka za pieniędzmi czy, tak dziś powszechnej samotności w tłumie. Tomik ten poświęcił żonie Joannie. W wierszach namawia do wyzbycia się noszenia różnych masek tak często ukrywających nasze prawdziwe "ja", ze względu na obyczajowość, a czasami nawet tchórzostwo. Zachęca do głębi przeżyć i odczuć,  szczerości i autentyzmu w relacjach międzyludzkich.
Podczas wieczoru usłyszymy piosenki autorskie w wykonaniu Joanny Babiarz i Janusza Szota. Wstęp wolny.

kh