kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Dziś 71 rocznica Powstania Warszawskiego

Dziś 71 rocznica Powstania Warszawskiego

Dodano: 01.08.2015 09:00 Dziś 71 rocznica Powstania Warszawskiego
Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 15 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły od 150 tys. do 200 tys. zabitych.

Na skutek walk oraz wyburzania miasta przez Niemców uległa zniszczeniu większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, w tym setki bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości kulturalnej i duchowej. Powstanie warszawskie uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Ze względu na jego tragiczne skutki, w szczególności olbrzymie straty ludzkie i materialne.

Bocheńskie uroczystości upamiętniające 71. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego odbędą się 1 sierpnia o godzinie 17.00 przy pomniku generała Leopolda Okulickiego. Zachęcamy wszystkich chętnych do oddania hołdu tym, którzy poświęcili swoje życie w obronie wolności i niepodległości Ojczyzny. Ponadto zwracamy się z prośbą o wstrzymania ruchu pieszego i kołowego o godzinie 17.00, na czas rozbrzmiewania syren.

Zbiórka uczestników uroczystości upamiętniającej tamto wydarzenie będzie miała miejsce przy pomniku generała Leopolda Okulickiego o godzinie 16.45.

 

sk