kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » dr Adam Janik z Ujazdu pośmiertnie nagrodzony medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

dr Adam Janik z Ujazdu pośmiertnie nagrodzony medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Dodano: 03.07.2017 09:00 dr Adam Janik z Ujazdu pośmiertnie nagrodzony medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata
„Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat”. Ceremonia wręczenia medali honorowych Sprawiedliwi wśród Narodów Świata w Krakowie z udziałem Marszałka Sejmu - relacja

Dzisiaj, w Krakowie jesteśmy świadkami historii - wielkiej, bo mającej sens osobisty i zarazem uniwersalny. Potomkom mieszkańców tych ziem będzie wręczany medal „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, którym naród izraelski honoruje osoby ratujące Żydów skazanych przez III Rzeszę Niemiecką na zagładę z powodu przynależności narodowej i religijnej - powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński w trakcie uroczystości w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie.

Naszym obowiązkiem jest być depozytariuszami prawdy o Zagładzie. Wtedy w całej pełni dokona się wielkość ofiary Sprawiedliwych wśród Narodów Świata - mówił Marszałek. Prawda o wojnie jest wartością nadrzędną i nie może być dowolnie interpretowana, kiedy zaciera się dwie kategorie - sprawcy i ofiary. Musimy pamiętać, że obozy śmierci były instytucją Rzeszy Niemieckiej, a sprawcami Zagłady byli jej funkcjonariusze. Żydzi i Polacy byli ofiarami ludobójstwa - dodał Kuchciński.

Honorowymi gośćmi uroczystości byli: Przewodniczący Knessetu Yuli-Yoel Edelstein oraz wiceambasador Ruth Cohen-Dar w imieniu ambasador Izraela w Polsce Anny Azari.


Podczas ceremonii wiceambasador Ruth Cohen-Dar wręczyła medale i dyplomy na ręce rodzin trzech polskich bohaterów. Osoby pośmiertnie odznaczone to: dr Adam Janik z Ujazd nad Trzcianą (powiat bocheński, woj. małopolskie), Maria i Wincenty Kwiatkowscy z Przeworska (woj. podkarpackie) oraz Bronisława Porwit z Krakowa. W uroczystości udział wzięli rodziny osób odznaczonych tytułem oraz rodziny Ocalonych. Odczytane zostały laudacje.

W imieniu ambasador Anny Azari, list odczytała wiceambasador Ruth Cohen-Dar. "Nasi sprawiedliwi są prawdziwymi bohaterami, od których powinniśmy się uczyć. Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat. A ci bohaterowie uratowali wiele takich światów. Będziemy o nich pamiętać do końca" – napisała ambasador Azari.

Przewodniczący Knesetu Yuli-Yoel Edelstein zaznaczył, że „Żydzi to ci, którzy pamiętają”. Odznaczeni Polacy ratując jedną osobę, uratowali tak naprawdę późniejsze pokolenia, które Ocaleni wydali na świat. Edelstein zapewnił, że pamięć o tych bohaterach nigdy nie przeminie.

 

***

Medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata jest najwyższym izraelskim odznaczeniem cywilnym przyznawanym bohaterom od 1963 r. przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie, ludziom którzy z narażeniem życia i bezinteresownie nieśli pomoc prześladowanym Żydom podczas II wojny światowej. Odznaczenie do 1 stycznia 2017 r. otrzymało 26 513 osób, w tym 6 706 Polaków.

***

Kim był Adam Janik?

Dr. Adam Janik w swojej wczesnej młodości był związany z Bochnią. Ojciec Jego Władysław przez lat wiele uczył łaciny i języka niemieckiego w Gimnazjum im. Kazimierza Wielkiego. Tam właśnie u progu lat 30 Adam Janik zdał maturę. Był jednym z najlepszych absolwentów w swoim roczniku. Po ukończeniu wydziału medycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego brał udział jako lekarz w Kampanii Wrześniowej w walkach w okolicach Zamościa i Janowa Lubelskiego. W roku

1940 ożenił się z Gabrielą von Scheithauer, córką Rudolfa von Scheithauera austriackiego pułkownika w stanie spoczynku, współwłaściciela dóbr Ujazd, matka Gabrieli była blisko spokrewniona z rodziną Niwickich właścicieli wsi Zawada.

W czasie pobytu w Ujeździe udzielał pomocy lekarskiej okolicznym mieszkańcom ale i partyzantom z  oddziałów działających w Powiecie Bocheńskim. Po wojnie zamieszkał najpierw w Krakowie pracując w szpitalu klinicznym na oddziale chirurgii. W połowie lat 50 został przeniesiony służbowo do szpitala w Rabce gdzie aż do końca życia pracował jako chirurg. Cieszył się renomą doskonałego lekarza, który uratował wielu ciężko chorych i poszkodowanych w wypadkach. Pracował, dosłownie do ostatniego dnia swojego życia, był już na emeryturze ale wciąż pełnił dyżury na oddziale chirurgii gdzie wcześniej był ordynatorem. Zmarł w styczniu 2001 roku, pogrzeb Jego na cmentarzu w Chabówce koło Rabki zgromadził wielu wdzięcznych pacjentów. Syn dr. Adama Janika Robert również został lekarzem chirurgiem. Był lekarzem polskich wypraw w Himalaje, od lat wielu mieszka w Zakopanym. Córka- Małgorzata Janik- Trella z wykształcenia prawniczka też osiedliła się w Zakopanym gdzie kieruje wydziałem zdrowia i opieki społecznej. Ona to właśnie w imieniu nieżyjącego ojca odbierała medal Sprawiedliwy Między Narodami Świata

 

Fot. Paweł Kula

źródło: marszalek.sejm.pl , UG Trzciana

 

sk