kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Dożynki powiatowe

Dożynki powiatowe

Dodano: 19.08.2019 00:00 Dożynki powiatowe
Tradycyjnie w trzecią niedzielę sierpnia w Bochni odbyły się Dożynki Powiatowe, organizowane przez Powiat Bocheński i parafię pw. św. Mikołaja. W tym roku zaczęły się zbiórką na pl. gen. Okulickiego, skąd ich uczestnicy przeszli barwnym korowodem, poprzedzanym przez Strażacką Orkiestrę Dętą ze Starego Wiśnicza, do bazyliki św. Mikołaja. Na czele orszaku żniwnego znajdował się wieniec Powiatu, niesiony przez uczennice z Zespołu Szkół nr 3, ubrane w stroje ludowe.

Podczas Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem ks. Józefa Piecha z Mikluszowic, emerytowanego już dekanalnego duszpasterza rolników, modlono się w intencji rolników, sadowników, pszczelarzy i wszystkich tych, dzięki którym na naszych stołach nie brakuje żywności.

W czasie tradycyjnej procesji z darami z tegorocznych plonów Powiat Bocheński reprezentował wicestarosta Ryszard Drożdżak i sekretarz Powiatu Anna Wojakiewicz.

Po zakończonej uroczystości wszystkie delegacje z wieńcami przeszły na Plac Sanktuaryjny, gdzie odbył się tradycyjny konkurs na najpiękniejszy wieniec żniwny. Tegoroczna liczba uczestników była rekordowa – do konkursu stanęło łącznie 14 wieńców z 6 gmin powiatu. Komisja konkursowa, którą stanowili ks. Ryszard Podstołowicz – proboszcz parafii, wicestarosta Ryszard Drożdżak, burmistrz Bochni Stefan Kolawiński, wójt Łapanowa Andrzej Śliwa, wiceburmistrz Robert Cerazy oraz sekretarz Powiatu Anna Wojakiewicz, miała niełatwe zadanie, gdyż wszystkie zaprezentowane wieńce zachwycały urodą i kunsztownym wykonaniem.

Ostatecznie komisja konkursowa postanowiła nagrodzić następujące  wieńce:
1 m. - Nieszkowice Małe
2 m. – Baczków
3 m. – Grabina  - wszystkie wieńce pochodzą z gminy Bochnia

Na zakończenie uroczystości odbył się koncert orkiestry dętej ze Starego Wiśnicza.