kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Ćwiczenia „Pryszczyca 2011”

Ćwiczenia „Pryszczyca 2011”

Dodano: 15.11.2011 15:00
W dniach 14-16 listopada 2011 na terenie powiatu bocheńskiego odbyły się Wojewódzkie Ćwiczenia symulacyjne „Pryszczyca 2011” dotyczące zwalczania pryszczycy – groźnej, zakaźnej choroby bydła.

Dla potrzeb ćwiczeń ognisko choroby zlokalizowano w gospodarstwie hodowlanym położonym w Tarnawie (Gmina Łapanów).

Celem ćwiczeń było przygotowanie inspekcji weterynaryjnej i służb współdziałających (policji, straży pożarnej) do ochrony zdrowia publicznego w czasie epidemii pryszczycy u zwierząt. W części teoretycznej zajęć omówiono m.in. praktyczne aspekty zwalczania pryszczycy. Uczestnicy ćwiczeń wzięli także udział w grze decyzyjnej, w trakcie której sprawdzono skuteczność obowiązujących procedur kryzysowych.

W dniu 15.11.2011 odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, na którym ustalono zadania dla poszczególnych służb, inspekcji i straży.

Pryszczyca jest to bardzo zaraźliwa wirusowa choroba zwierząt racicowych. Wrażliwe na nią są m.in. bydło, trzoda chlewna, owce, kozy, bawoły, renifery i wielbłądy. Do zakażenia najczęściej dochodzi poprzez układ pokarmowy lub układ oddechowy. Okres inkubacji 2 do 7 dni, czasami może wynieść 10 dni. W wypadku stwierdzenia zarażenia stado oraz wszystkie wrażliwe na pryszczycę zwierzęta znajdujące się w ognisku choroby poddaje się ubojowi.