kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » “Bitwa pod Chocimiem 1621”

“Bitwa pod Chocimiem 1621”

Dodano: 05.10.2017 08:00 “Bitwa pod Chocimiem 1621”
W najbliższy weekend 7-8 października 2017 zapraszamy do Nowego Wiśnicza, gdzie odbędzie się już po raz piąty Inscenizacja Bitwy pod Chocimiem. Patronat nad wydarzeniem objął Ludwik Węgrzyn starosta bocheński. Wydarzenie to podobnie jak w latach ubiegłych, ma na celu propagowanie wiedzy historycznej, ze szczególnym uwzględnieniem osiągnięć Stanisława Lubomirskiego oraz prezentacji jego postaci zasłużonej dla Nowego Wiśnicza, rozwijanie zainteresowań przybyłych w dziedzinie historii i kultury oraz promocję Zamku i regionu.

"Bitwa pod Chocimiem 1621" jest międzynarodowym wydarzeniem historycznym o charakterze edukacyjno - kulturalnym.

W trakcie dwóch dni organizatorzy pragną zaprezentować odwiedzającym przede wszystkim inscenizację bitwy, która rozegrała się pod Chocimiem w 1621 oraz jej następstwa w postaci podpisania traktatu pokojowego z Turkami, co uchroniło ówczesną chrześcijańską Europę przed zalewem islamu. Ponadto w programie przewidziane są między innymi przegląd wojsk księcia Lubomirskiego (w XVII wieku Lubomirski posiadał jedną z największych prywatnych armii, której część stacjonowała na wiśnickim zamku), egzercerunki wojsk autoramentu zachodniego, pokazy konne i sokolnicze oraz turnieje i warsztaty, które mają przybliżyć realia panujące w Polsce w pierwszej połowie XVII wieku. Ponadto wystąpią zespoły muzyki dawnej z Polski i zagranicy.
Wydarzenia będą miały miejsce na terenie wiśnickiego Zamku oraz w jego okolicy, a weźmie w nich udział około 200 rekonstruktorów min. z Czech, Niemiec, Polski, Słowacji, Ukrainy oraz Węgier.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Grupa Odtwórstwa Historycznego Per Saecula.

 

sk