kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » 3,5 miliona zł dla szkół zawodowych

3,5 miliona zł dla szkół zawodowych

Dodano: 25.06.2010 12:00 3,5 miliona zł dla szkół zawodowych
40 różnego rodzaju kursów zawodowych dla uczniów z sześciu szkół z Powiatu Bocheńskiego kształcących się w branży budowlanej, mechaniki samochodowej oraz branży turystyczno-gastronomicznej przewidziano w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego”. Na jego realizację wicemarszałek Województwa Małopolskiego Roman Ciepiela oraz starosta bocheński Jacek Pająk podpisali wczoraj umowę w Starostwie Powiatowym w Bochni.

Głównym celem tego projektu, jest podniesienie atrakcyjności i jakości oferty kształcenia zawodowego w Małopolsce. Chcemy rozszerzyć i poprawić jakość oferty edukacyjnej, a przede wszystkim zapewnić uczniom kwalifikacje, które zagwarantują znalezienie pracy. Nie jest to możliwe bez lepszego dopasowania kierunków kształcenia do realiów rynkowych, dostosowania szkół do potrzeb i wymagań pracodawców -mówi Roman Ciepiela, wicemarszałek Małopolski.

Uczniowie będą uczestniczyć w renomowanych kursach i szkoleniach z praktycznej nauki zawodu m.in. takich jak: kurs kosztorysowania i planowania dla drogowców, kurs budownictwa i architekta krajobrazu, szkolenie GPS dla geodetów, natomiast z branży gastronomicznej odbędzie się np. certyfikowany kurs wykrawania owoców i warzyw metodą carvingu czy kurs kuchni molekularnej. Osoby kształcące się w specjalności turystycznej będą mogły zrobić kurs pilota wycieczek polskich i zagranicznych lub kurs przewodnika terenowego.

Młodzież będzie uczestniczyć również w dodatkowych zajęciach z języka angielskiego, niemieckiego lub rosyjskiego, a także w wyrównawczych lekcjach z matematyki czy informatyki. Aby prowadzić poszczególne zajęcia szkoły zostaną doposażone w odpowiedni sprzęt techniczny i dydaktyczny.

Do udziału w projekcie „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce” zgłosiła się także Gmina Żegocina , która jest organem prowadzącym dla Zespołu Szkół Zawodowych. W szkole zaplanowano przeprowadzenie kursów pomocy przedmedycznej, kursów prawa jazdy kat. B oraz zajęć wyrównawczych z języków obcych, matematyki, informatyki. Łączna kwota projektu dla Gminy Żegocina wynosi 116 tysięcy 340 złotych w tym ponad 101 tysięcy złotych pochodzi z Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa, pozostała kwota stanowi wkład własny Gminy.

Z tego projektu skorzystają nie tylko szkoły z Powiatu Bocheńskiego i Gminy Żegocina, ale także pracodawcy, którym rynek pracy oferował będzie wysoko wykwalifikowanych pracowników. Zmiany zapoczątkowane realizacją tego wieloletniego programu z pewnością przyczynią się do aktywniejszej współpracy szkół z podmiotami gospodarczymi – podsumowuje starosta bocheński Jacek Pająk

Projekt będzie realizowany do 2014 roku, a jego łączna wartość dla Powiatu Bocheńskiego wynosi 3 miliony 436 tys. złotych , w tym blisko 3 miliony złotych pochodzi z Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa, pozostała kwota to wkład własny Powiatu.

Projekt „Modernizacja kształcenia zawodowego” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.