Nawigacja

20 Kobiet z Pasją na 20 lecie Powiatu!

10.09.2019
Podczas muzycznego zakończenia weekendu z zabytkami wręczono nagrody 20 wyjątkowym Kobietą z Pasją Powiatu Bocheńskiego. Dyplom oraz nagrodę wręczył Starota Bocheński Adama Korta i Iwona Dudziak założycielka i pomysłodawczyni Grupy Małopolanki.

Kobieta z Pasją to projekt realizowany w ramach 20 lecia Powiatu Bocheńskiego przez Grupę Małopolanki tworzą Być Kobietą z pasją wspólnie z portalem Bochnia Brzesko z bliska, a patronat honorowy nad nim objęli Starosta Bocheński Adam Korta, Wójt Gminy Trzciana Cezary Stawarz oraz Wójt Gminy Żegocina Wojciech Wrona.

Projekt zorganizowany został w celu promowania aktywnych oraz pełnych pomysłów pań z PASJĄ z naszego regionu. Kobiet, które spełniają się w biznesie, ale także w działalności społecznej, bo tytuł „Kobieta z Pasją" może mieć wiele twarzy!

A kim są Kobiety Powiaty Bocheńskiego? Poniżej przedstawimy sylwetki 20 Pań:

1. EWA PŁACZEK – zawodowo PEDAGOG, DYREKTOR SZKOŁY W Nieszkowicach Małych a prywatnie wielka miłośniczka papierków czyli scrapbookingu, w swoim domu organizuje warsztaty na które przychodzi wiele uczestniczek, chcących nauczyć się tworzyć m.in. piękne kartki, prowadzi również Sklep-Ewa dla osób kreatywnych.

2. RENATA MACIEJASZ – z wykształcenia Pani Dietetyk, Renata  już jako mała dziewczynka lubiła przesiadywać w kuchni i przyglądać się jak mama z babcią gotowały. Chętnie też włączała się w przygotowywanie posiłków. Dla nikogo nie było więc zaskoczeniem, gdy po szkole podstawowej wybrała technikum żywienia a później dietetykę. Zamiłowania do gotowania nie straciła, teraz nadal już jako żona i mama trójki dzieci każdą wolną chwilę spędza w kuchni. Wyczarowuje w niej cuda i obdarowuje nimi znajomych. Każdy jej kulinarny prezent to artystyczne dzieło nie tylko ze względu na smak, ale także sposób podania. Renata to także mistrzyni przetworów. Sama przygotowuje domowy ocet, pyszne suszone pomidory w oliwie, czy pesto. W kredensie ma kilkanaście butelek wypełnionych owocowymi nalewkami. Prowadzi swoją stronę SMAKOŁYKI ZDROWIA gdzie znajdziecie Państwo mnóstwo kulinarnych inspiracji.

3. AGATA BOBOWSKA - Na co dzień zajmuje się domem. I na pewno ma co robić, jest bowiem mamą trójki uroczych dziewczynek. Gdy jednak dzieci idą spać, Agata Bobowska z Rozdziela siada z szydełkiem i tworzy piękne przytulanki. To króliczki, misie i lalki z miękkiej włóczki. W powstanie każdej zabawki Agata wkłada całe swoje serce. Swoje prace chętnie przekazuje na liczne akcje charytatywne, a możecie je Państwo podziwiać na stronie MISIOLANKI AGATY.

4. KATARZYNA ZATORSKA - Gdy Kasia przeprowadziła się z Lipnicy do Kamionnej postawiła sobie za punkt honoru, że nauczy miejscowe dziewczyny wyplatać palmy na Niedzielę Palmową. Dla dziewczyny z Lipnicy Murowanej, miejscowości słynącej w Polsce z najwyższych palm, było nie do pojęcia, że na Niedzielę Palmową w jakimś domu nie szykuje się wielkanocnego drzewka. Ona zawsze szykowała. Dzięki niej niewielki kościółek w Kamionnej, od kilku lat właśnie w Niedzielę Palmową wypełniony jest kolorowymi drzewkami wykonanymi przez mieszkańców wioski.  Z pasją poświęca się również szyciu a jej prace można oglądać na stronie JU MI KA

5. MAŁGORZATA OPIOŁA – ta mama ma talent i pasję. Małgorzata Opioła z Połomia Dużego udowadnia, że bycie pełnoetatową mamą nie musi oznaczać rezygnacji z własnych pasji i zainteresowań. Gosia od kilku lat zajmuje się rękodziełem. Papierowa wiklina, ozdoby z wykorzystaniem kolorowych wstążeczek, włóczka to niektóre z produktów, z których Małgorzata potrafi wyczarować prawdzie cuda. Obecnie z kolorowych wstążek powstają nie tylko ozdoby do włosów, ale i kwiaty, bukiety, krakowskie wianki na Boże Ciało, komunijne wianuszki i kolorowe kury, które mogą być ozdobą nie tylko wielkanocnego koszyczka. Małgorzata to kobieta nie tylko z pasją, ale i o wielkim sercu. Swoje prace ofiaruje na aukcje charytatywne, a także aktywnie działa jako wolontariuszka w grupie „Tęczowy kocyk”

6. AGNIESZKA OŚWIĘCIMKA - Kiedyś pracowała w korporacji, dziś tworzy artystyczne cudeńka. Aga to  to miłośniczka stylu etnicznego, tradycyjnej koronki, folkloru i vintage, która nie tylko podziwia rzeczy wykonane w tych stylach, ale i sama jest autorką wielu oryginalnych projektów. Agnieszka szyje, szydełkuje i robi na drutach. Zdarza się jej zrobić nietypowy, szalony sweter. Tworzy wiele autorskich prac, które zachwycają precyzją, nowoczesnością, doborem materiałów i kolorystyką. Są to w szczególności autorskie torby oraz kobiece dodatki takie jak chusty, czapki, szale i wiele innych. Rzeczy te są zawsze dobrze przemyślane i unikatowe, ponieważ Agnieszka ceni sobie oryginalność i niepowtarzalność. Prowadzi w Nowym Wiśniczu pracownię Biały Motyl.

7. SABINA WSZOŁEK – nadaje drugie życie starym meblom. Często pozbywamy się starych drewnianych mebli, bo nie pasują do naszych wnętrz, są brzydkie, zniszczone i nie wiadomo co z nimi zrobić. Sabina Wszołek z Bochni zajmuje się ich stylizacją, przywraca im dawne piękno, udowadniając przy tym, że praca z drewnem to nie tylko zajęcie dla mężczyzn i spokojnie może być wykonywane przez płeć piękną. Swoją pracownię „Wood & Crafts” stworzyła w domu. Pomysł na tego rodzaju biznes długo kiełkował w jej głowie. Plan, aby pasja stała się pracą zrealizowała w momencie, kiedy była pełnoetatową mamą trójki małych dzieci. Jak wspomina, wychowanie zajmowało dużo czasu i trudno byłoby pogodzić etat z rolą matki. Wtedy postanowiła otworzyć własną działalność. Obecnie Sabina Wszołek prowadzi sklep online, w którym sprzedaje farby i akcesoria artystyczne oraz zajmuje się stylizacją i malowaniem mebli lub elementów drewnianych. Swoją pracę wykonuje zarówno w swojej pracowni, jak i w domu klienta

8. PAULINA CZACHOR-KUKUŁKA – matka, tancerka, nauczycielka. Jeszcze kilka lat temu to taniec postawiłaby na pierwszym miejscu. Na sali treningowej spędzała kilka godzin dziennie Obecnie realizuje się jako mama 5-letniego Bolesława. Jest też nauczycielką w szkole podstawowej w Kamionnej. Mimo licznych obowiązków nie zrezygnowała z nauki tańca. Co prawda jest to tylko jeden dzień w tygodniu, ale dzięki temu może nadal spełniać się jako instruktor i choreograf. Prowadzi dwie formacje, które biorą udział w mistrzostwach, ale w tańcu nie liczą się dla niej tylko trofea. Kobieta przyznaje, że nie lubi konkurować. Wynika to z faktu, że sama tańczyła „turniejowo” i wie, że czasem jest pierwsze miejsce, a czasem z różnych powodów go nie ma. Sama tańczyć zaczynała późno, bo w wieku 15 lat. Inspiracją był kinowy hit o grupie tancerzy. Wtedy postanowiła spróbować swoich sił. Taniec nie był popularnym zajęciem. W Bochni nie było wielu szkół, dlatego zaczynała od stylu nowoczesnego. Kolejnym etapem był taniec towarzyski u państwa Barbary i Jana Czechowskich. Po dwóch latach przeszła na jazz. To w tym stylu zrobiła kurs instruktorski w Nowohuckim Centrum Kultury. Dzięki temu mogła uczyć tańca. Każda zarobioną złotówkę inwestowała w swój rozwój. Na jazzowych warsztatach tańca w Kieleckim Teatrze Tańca uczyła się od najlepszych instruktorów z całego świata. Szkoli się nadal, bo w tańcu nie można spocząć na laurach, a jej życie od 11 lat to ciągła nauka.

9. KATARZYNA SZYMCZYK - z wykształcenia ekonomistka, z natury estetka. Gdyby ktoś jeszcze kilka lat temu powiedział jej, że będzie szyć piękne pluszowe zabawki, roześmiałaby się. – Nie znosiła takich rzeczy, gdy słyszała o maszynie do szycia, czy ręcznych robótkach miała prawie ciarki na plecach. Wszystko zmieniło się jednak za namową koleżanki i jej córki Hani. I tak powstaje pierwsza sowa. Mała Hania jest nią zachwycona, podobnie jak kostkami edukacyjnymi, czy innymi zabawkami sensorycznymi. Nie ma się co dziwić. Każda z tych rzeczy jest dopracowana w najmniejszym szczególe: równiutko uszyta, pięknie wykończona, idealnie skomponowana kolorystycznie. Zabawki mają coraz więcej nabywców.

Kasia pracując w bocheńskim magistracie, zakłada również swoją pracownię. I szyje pojedyncze zabawki, ale też np. całą serię kurczaków na zlecenie jednego z bocheńskich przedszkoli. Każda z wykonanych przez nią rzeczy jest wyjątkowa.

10. KATARZYNA CZACHURSKA - dyplomowany instruktor i choreograf tańca nowoczesnego z zacięciem do psychologii. Taniec od zawsze był bliski jej sercu, dlatego zdecydowała się na profesjonalne zajęcia taneczne. W tym momencie sama przekazuję pasję i miłość do tańca. Swój warsztat szkoliła u znanych instruktorów tańca. Jej największą inspiracją jest Beyonce, dlatego na zajęciach spotkacie się z olbrzymią energią, mocnymi i kobiecymi choreografiami w stylu New Age, pewnością siebie w tańcu, a także dużą dawką dobrej zabawy. Jest założycielką zespołu FRESH, oraz NEW FRESh, który funkcjonuje od 2015 roku. Zawsze uśmiechnięta i pełna energii, pod jej okiem wykształciło się bardzo dużo młodych talentów. Jej wielką pasją są również podróże, zwiedza różne zakątki świata. Ostatnio udało się Kasi połączyć te dwie pasje. Niedawno wróciła z swojej podróży życia do Los Angeles gdzie przez dwa tygodnie uczyła się tańca w najlepszej szkole na świecie Millenium Dance Complex. Jest założycielką nowej szkoły tańca  w Bochni "New Fresh Space"

- Twórczyni i założycielka rerum. Architekt krajobrazu, plastyk, planista, florysta i szkoleniowiec. Tworzy przestrzeń, zbudowaną z barw, kombinacji kształtów i struktur, spełnia się dzięki dialogowi z klientem, realizując dla niego oazę komfortu w ogrodzie, która motywuje do życia z energią. Młoda artystka bocheńska, „zaraziła" młode pokolenie swoją pasją, zamiłowaniem do sztuki, podróży oraz swoją miłością do przyrody i miasta Bochni. Stworzyła „Rerum”, pierwszą pracownię artystyczno-architektoniczno-animacyjną. Miejsce to jest uwielbiane przez dzieci i młodzież. Tutaj, pod czujną opieką animatorki, uczestnicy mogą rozwijać swoją wyobraźnię, uczyć się rysunku, malarstwa, rękodzieła i konstrukcji. Starsi nabywają umiejętności potrzebnych do przygotowania się do edukacji w szkołach plastycznych i studiach technicznych. Organizuje wystawy, bierze udział w licznych eventach.

12. MAŁGORZATA CHMIELEK – z Trzciany jest wielką miłośniczką psów. Owczarki były w jej życiu od zawsze od kilku lat ma własną legalną hodowlę.  Na codzień chce pokazywać ludziom że rodowód to nie tylko nic nieznaczący papier ale świadomy zakup zwierząt w walce z pseudohodowcami. Chce pokazać, że hodowla to nie tylko sposób na zarabianie pieniędzy  ale przede wszystkim pasja i miłość do zwierząt.  Największą wartością w jej "pracy " jest świadomość tego że dajemy ludziom radość, miłość i oddanego członka rodziny. Jej rola nie kończy się w momencie odbioru psa, jest do dyspozycji nowych rodzin praktycznie non stop, często te relacje przeradzają się w przyjaźń.  A jej największą satysfakcją są zdrowe piękne i mądre psiaki i wdzięczność tych którzy je od niej mają.

13. DARIA SĘKIEWICZ – jej wielką pasją jest polska wieś, natura i zwierzęta. Ma piękny drewniany domek z niebieskimi okiennicami, oraz gospodarstwo w którym z wielką pasją hoduje domowe zwierzęta: konie, kury, kozy i wiele innych. Razem z mężem w pracowni MERYLU HANDMADE tworzą piękne orginalne, drewiane deski. Jej pasją jest również aktorstwo, Daria jest amatorską aktorką w Teatrze Baczków, który ma za sobą pierwsze bardzo udane spektakle. W lutym br Teatr w Oratorium św. Kingi w Bochni zaprezentował przedstawienie „ Moralność Pani Dulskiej” w którym wystąpiła Daria.

14. JUSTYNA CHMIELEK-KORBUT – jej pasją jest muzyka. Rozpoczęła przygodę muzyczną ze skrzypcami w ręku, jednak miłość do orkiestry dętej od pierwszego wejrzenia skłoniła ją ku sztuce puzonowej. Rozpoczęła grę na tym instrumencie w krakowskiej szkole muzycznej. Ponadto jest dyrygentem i nauczycielem, bo jej powołanie to krzewienie sztuki muzycznej i ukazywanie młodym adeptom piękna i dobrodziejstw płynących z muzykowania. Absolwentka Akademi Muzycznej w Krakowie. Justyna jest kapelmistrzem i dyrygentem ORKIESTRY SOBOLÓW. Orkiestra Sobolów powstała w 2001 roku. Od 2014 kapelmistrzem orkiestry zostaje Justyna Chmielek. Zespół osiąga wówczas liczne nagrody oraz II miejsce na XVIII Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr we Włoszech, a także nagrodę dla najlepszego kapelmistrza Festiwalu. Sobolów, pod batutą charyzmatycznej Justyny Chmielek – Korbut, podbija serca kolejnych słuchaczy.

15. OLA FISCHER - Tryska energią. Ma jej tyle, że można byłoby obdzielić kilka osób. Ola Fischer studiuje na Uniwersytecie Pedagogicznym, uczy się języka włoskiego, francuskiego i angielskiego, prowadzi cieszące się wielkim zainteresowaniem zajęcia z zumby, trampolin i fitnessu działa też w dziecięcym teatrzyku, a w wolnych chwilach gotuje. Jest roztańczoną studentką z wieloma pasjami. Zdecydowanie najwiekszą z nich jest zamiłowanie do tańca, sportu i szeroko pojętego zdrowego stylu życia.

16. AGATA NIZIOŁ - z tańcem związana od piątego roku życia. Przez prawie 15 lat trenowała taniec towarzyski, w którym zdobyła wiele mistrzostw oraz osiągnęła klasę "B". Szkoliła się pod okiem takich trenerów jak Iwona Szymańska- Pavlović oraz Lech i Anna Romankiewicz. Po zakończeniu tańca towarzyskiego zaczęła szkolić się w kierunku fitnessu, którego jest instruktorem. Prowadziła min. zajęcia areobowe dla piłkarzy Wisły Kraków. Jednak tęsknota za tańcem była ogromna więc zaczęła brać udział w licznych warsztatach tańca nowoczesnego, min. w szkole Eguroli w Warszawie. Ma również uprawnienia z TRX oraz nowoczesnych form gimnastyki. Z wykształcenia jest magistrem wychowania fizycznego oraz wychowania wczesnoszkolnego i przedszkolnego. Obecnie prowadzi Centrum Aktywno – Artystyczne  Active – Artist w Nowym Wiśniczu.

17. KLAUDIA PIETRAS - Od najmłodszych lat jej zainteresowania kierowały się w kierunku artystycznym, ściślej muzycznym. W związku z tym, w wieku 9 lat, zaczęła edukację w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Bochni. Po zakończeniu 6 letniego cyklu nauczania, pojawił się pomysł by Klaudia spróbowała swoich sił w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Krakowie. Po pozytywnie zdanym egzaminie rozpoczęła tam kolejne 6 lat nauki, równolegle przy tym chodząc do szkoły średniej, później studiując i pracując.

Postanowiła zrobić sobie małą przerwę od muzyki i znaleźć pracę. Takim to sposobem stała się mieszkanką Krakowa. Do czasu. W styczniu bieżącego roku, pojawiła się możliwość przejęcia batuty w Orkiestrze Dętej, w Leszczynie. Ta rola bardzo się Klaudii podobała od dawna, lecz nie miała możliwości, czasu ani powodu by się rozwijać w tym kierunku. Okazję jednak postanowiłam wykorzystać. Wzięła udział w Warsztatach dla kapelmistrzów i tamburmajorów, które poszerzyły jej horyzonty w dziedzinie dyrygentury. Obecnie Klaudia dyryguje Orkiestrą w Leszczynie. Jej celem jest zachęcenie dzieci i młodzieży do nauki na instrumentach dętych blaszanych.

18. ANNA PIERŚCIŃSKA z Rozdziela tworzy cudowne artystyczne torty w stylu angielski, ozdabiane figurkami z masy cukrowej. Piekła ciasta i torty odkąd mama ją tego nauczyła, ale taki prawdziwy ozdobny tort zrobiła na pierwsze urodziny mojego synka 3 lata temu. Od tego czasu dzięki rodzinie i znajomym piecze torty i doskonali się w tym. Każdy tort jest inny a zrobienie go sprawia Ani dużo przyjemności. Wszystkie ozdoby wykonuję własnoręcznie, są to postacie z bajek, barwne kwiaty i napisy.

19. ZOFIA SITKO - jest z wykształcenia historykiem. Przez wiele lat była związana z bocheńskim oddziałem Archiwum Narodowego w Krakowie. Jest założycielką Teatru Artystokrackiego, który działa przy Stowarzyszeniu Bochniaków, pełni w nim role scenarzystki i reżyserki. Od 2019 roku Prezes Stowarzyszenia Bochniaków w którym realizuje swoje pasje.

20. IWONA DUDZIAK – pomysłodawczyni akcji „Kobieta z pasją 2019”

Na co dzień Iwona Dudziak „siedzi” w cyferkach. Jest  główną księgową. Razem z mężem wychowuje też trójkę dzieci: Wiktorię, Mikołaja i Jagodę. Drzemie w niej jednak artystyczna dusza o wielu talentach. Iwona w wolnych chwilach robi więc na drutach, szydełkuje, ale przede wszystkim pomaga. Iwona ma w sobie siłę, którą zaraża innych. Wymyślone przez nią akcje charytatywne zawsze kończą się sukcesem.  Jest przy tym perfekcjonistką, którą wszystko tak  zaplanuje, że nie może się nie udać. Kilka lat temu założyła  grupę „Małopolanki tworzą. Być kobietą z pasją” zapisało się do niej 15 osób, które podobnie jak ona miały artystyczne zacięcie. Dziewczyny spotykały się w Krakowie, razem uczyły się różnych technik rękodzieła, same tworzyły, a wyprodukowanymi przez siebie cudeńkami wspierały akcje charytatywne. Dziś grupa liczy 700 osób. „Małopolanki tworzą. Być kobietą z pasją”  same organizują akcje, pomagając potrzebującym. To grupa, która też promuje zdolne kobiety, które mają pasję: pięknie szyją, haftują, szydełkują  albo są instruktorkami tańca lub treserkami psów. Wszystkie mają jednak to coś, co je wyróżnia – pasję.

Nagrody ufundowali: Małopolska Organizacja Turystyczna, Kopalnia Soli Bochnia, Muzeum Motyli  Arthropoda w Bochni, Starostwo Powiatowe w Bochni, Bochneris Bochnia.

 

sk