103. rocznica odzyskania niepodległości

Swięto Niepodległości
fot. Starostwo Powiatowe w Bochni
Swięto Niepodległości
Bocheńskie obchody 103. Rocznicy Odzyskania Niepodległości rozpoczęły się odsłonięciem Muralu „Ojcowie Niepodległości” na budynku Szkoły Podstawowej nr 2 w Bochni. W obchodach wzięli udział m.in. Starosta Bocheński Adam Korta, Bernadetta Gąsiorek Przewodnicząca Rady Powiatu w Bochni, Ryszard Drożdżak Wicestarosta, Marek Rudnik członek Zarządu Powiatu oraz Małgorzata Brzegowa Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu. W czasie uroczystości Starosta Bocheński zapowiedział powstanie Społecznej Rady Historii i Dziedzictwa Narodowego Powiatu Bocheńskiego.

Mszę św. w intencji koncelebrowali: ks. Ryszard Podstołowicz proboszcz parafii św. Mikołaja w Bochni , ks. Leszek Rojowski proboszcz parafii św. Pawła Apostoła oraz ks. Kazimierz Kapcia proboszcz parafii św. Jana Nepomucena w Bochni. Kazanie wygłosił ks. Marek Mierzyński.

Po zakończeniu Mszy św. odbył się tradycyjny przemarsz pod pomnik „Poległym za Wolność 1914-1920” z orkiestrą górniczą, pocztami sztandarowymi, żołnierzami z 21 Batalionu Logistycznego im. gen. bryg. Jerzego Kazimierza Dobrodzickiego oraz wszystkimi uczestnikami uroczystości.

Po odegraniu Hasła Wojska Polskiego Starosta Bocheński Adam Korta przywitał wszystkich zgromadzonych i wygłosił okolicznościowe przemówienie.

Rzeczą bezdyskusyjną jest, że nie byłoby Polski Niepodległej, gdyby nie zjednoczenie miażdżącej większości Polaków wokół idei odzyskania niepodległości. (…) Przesłanie Listopada 1918 r. wciąż jest aktualne – Polska, nasza Ojczyzna, będzie silna tylko zgodą obywateli, nieprzedkładaniem prywatnych czy partyjnych ambicji nad dobro ogółu
mówił Adam Korta.

W swoim przemówieniu starosta zapowiedział powstanie Społecznej Rady Historii i Dziedzictwa Narodowego Powiatu Bocheńskiego

My też, w naszej małej Ojczyźnie, musimy podjąć te wyzwanie. Także w sensie dosłownym. Dlatego też wkrótce zwrócę się do historyków, zawodowo parających się dziejami Bocheńszczyzny, a także do osób, którym bliskie są sprawy kultywowania jej dziedzictwa historycznego, z propozycją wejścia w skład Społecznej Rady Historii i Dziedzictwa Narodowego Powiatu Bocheńskiego. Jej misją będzie skatalogowanie dat, miejsc i postaci, szczególnie istotnych dla historii naszego regionu, a często nieobecnych w powszechnej świadomości mieszkańców, i wypracowanie metod ich upamiętnienia
– wyjaśnił Starosta Bocheński.

Po zabraniu głosu przez Posła Stanisław Bukowca oraz Burmistrza Miasta Bochnia Stefana Kolawińskiego, ppor. Marcin Drewniak z 21 Batalionu Logistycznego odczytał Apel Pamięci a kompania honorowa oddała salwę honorową.

Licznie przybyłe delegacje złożyły wieńce  i wiązanki kwiatów przed pomnik „Poległym za Wolność 1914-1920”. Na zakończenie tej części uroczystości  Orkiestra Górnicza Kopalni Soli w Bochni odegrała Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego.
Po uroczystościach pod pomnikiem w Muzeum im. Stanisława Fischera Ryszard Rybka wygłosił wykład "Pierwsze tygodnie niepodległości i jej bohaterowie na Bocheńszczyźnie". Na strzelnicy LOK przy ul. Strzeleckiej odbył się piknik rodzinny i otwarte zawody strzeleckie "10 strzałów ku chwale Ojczyzny". Natomiast wieczorem na bocheńskim Rynku zapłonął Harcerski Ogień Niepodległości.

Na Rynku odbyła się również  wyjątkowa akcja „Zaszczep się dla Niepodległej”. Od 10.00 do 16.00 będzie się można było się zaszczepić bez konieczności wcześniejszej rejestracji. Pierwszych 100 zaszczepionych osób otrzymało biało-czerwone flagi.