kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Stowarzyszenie „Na Śliwkowym Szlaku”

Jesteś tutaj:Strona Główna » Dla turystów » Smak powiatu » Stowarzyszenie „Na Śliwkowym Szlaku”
Stowarzyszenie  „Na Śliwkowym Szlaku”

Stowarzyszenie „Na Śliwkowym Szlaku” to Lokalna Grupa Działania skupiająca 7 małopolskich gmin: Czchów, Gnojnik i Iwkowa (powiat brzeski), Łososina Dolna i Gródek nad Dunajcem (powiat nowosądecki), Lipnica Murowana (powiat bocheński), Laskowa (powiat limanowski).

Stowarzyszenie powstało w 2008 roku, aby realizować idee Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i możliwość udziału w Osi 4 tego programu – Leader.

Na Śliwkowym Szlaku wszędzie tyle barw, dźwięków, zapachów, smaków. Czysta zmysłowa przyjemność!

Tyle kolorów – błękit nieba, pola malowane zbożem rozmaitem, wyzłacane pszenicą, posrebrzane żytem, ciemnozielona barwa świerków i jodeł, żółty blask słoneczników, feeria kolorów cyni, szmaragd falujących na wzgórzach traw, biel i róż naniebnych obłoczków, fiolet zagonów kwitnącej koniczyny, biel kwitnących sadów owocowych: jabłkowych i śliwkowych.

I tyle dźwięków i odgłosów natury – symfonia grających świerszczy, akompaniująca codzienności, trele zawieszonego pod niebem skowronka, szum lasu, pomruk wijącego się wśród ciemnego boru strumyka, pianie koguta o świcie, kukanie kukułki po deszczu, szczekanie psa w oddali, litanijne śpiewy przy przydrożnych kapliczkach. Cichy odgłos spadających z drzew śliwek, jabłek i gruszek – soczystych, wygrzanych słońcem, dojrzałych! Przyroda tętni życiem.

I tyle zapachów - zapach chłodnego poranka i rozgrzanego popołudnia, cichego wieczoru i gwiaździstej nocy. Woń maciejki, malwy i dziewanny, skoszonej trawy i mokrej leśnej ziemi po burzy, kwitnących jabłoni i śliw oraz polnych grusz. Zapach sierpnia, września i października. Zaoranego pola i palonych badyli. Dymów z ognisk i suszonych ziół. Prawdziwków i brzozaków. Zapach ciszy.

No i smaków tyle różnorodnych! Słodkich jabłek i gruszek, ociekających gęstym sokiem, mięsistych śliwek, aromatycznych leśnych czernic, poziomek i borówek, pieczonych w ognisku ziemniaków z solą, smażonych na sosnowym żywicznym drewnie kiełbasek na patyku, wędzonej w dymie jałowcowym kiełbasy własnego wyrobu, kiszonych w gliniaku z dębowymi liśćmi ogórków z grządki, pajdy razowego chleba ze smalcem. I ten najdroższy sercu, najwspanialszy na świecie, najbardziej domowy i ekologiczny ze wszystkich – smak drożdżowego ciasta: z serem i z kruszonką, ze śliwkami, wiśniami, aronią, jabłkiem – z czym kto sobie życzy!

Przyjemność w najczystszej postaci! A wszystko to na Śliwkowym Szlaku!

Tych pięknych okoliczności przyrody można doświadczyć przybywając w strony Beskidu Wyspowego, na Śliwkowy Szlak i wyruszając na miejscowe łono natury! W pojedynkę, z rodziną lub z przyjaciółmi, pieszo, na rowerze albo na koniu, by posłuchać z bliska, jak bije ogromne zielone serce przyrody! 100% relaksu, 100% przyjemności!

Szczegółowe informacje na stronie www