kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Aktywnej

Jesteś tutaj:Strona Główna » Dla turystów » Skarbnica turystyki » Aktywnej
Aktywnej

 

Powiat Bocheński to doskonałe miejsce dla zwolenników aktywnego wypoczynku. Nie brak tu bowiem łatwo dostępnych miejsc, w których można w komfortowych warunkach spędzić aktywnie czas. Znajduje się tu bardzo bogata oferta, pozwalająca na rekreację nie tylko w sezonie letnim, ale przez cały rok.

Trasa historyczna Kopalni Soli Bochnia - Wyprawa w Stare Góry

Poznaj najstarsze, nigdy nie udostępniane turystom wyrobiska bocheńskiej kopalni, w których od czasów średniowiecznych do początku XX wieku wydobywano sól kamienną.

Dowiedz się, jak wyglądała praca średniowiecznych gwarków i jakie niosła ze sobą niebezpieczeństwa.
Zobacz, jak dzięki ciężkiej , ludzkiej pracy powstał skarb światowego dziedzictwa UNESCO.

Podróż podziemnymi chodnikami rozpoczyna się na głębokości 70 m - od poziomu Danielowiec, a kończy się na poziomie IV August - 176 m.

W czasie wędrówki, uczestnicy poznają najstarsze, surowe, średniowieczne wyrobiska bocheńskiej kopalni.
Trasa licząca blisko 3 km prowadzi przez ciasne chodniki oraz przedziały drabinowe.
Przejście jej wymaga od turystów bardzo dobrej kondycji fizycznej, ale w zamian pozwala podziwiać piękno surowych formacji skalnych odkrytych dzięki pracy górników.
To właśnie tutaj, poznamy niespotykane w żadnym innym miejscu odkrycia geologiczne, obrazujące budowę bocheńskiego złoża.

Szlaki turystyczne w Powiecie Bocheńskim

Na południu Powiatu w Gminie Żegocina urokliwe wzniesienia Beskidu Wyspowego zapraszają turystów do odwiedzania ciekawych szlaków pieszych, tras rowerowych.

Podróżujący tamtejszymi szlakami mają okazję podziwiać piękne panoramy Beskidu Wyspowego. Z kolei na równinnej północy swoistym rajem dla cyklistów jest Puszcza Niepołomicka, poprzecinana licznymi ścieżkami.

Od. 2003 roku funkcjonują na terenie Gminy Żegocina 3 oznaczone górskie trasy rowerowe:

zielona – (łatwa): Żegocina – Łąkta Górna - Bełdno – Żegocina, licząca 11 km
niebieska – (średnia): Żegocina - Rozdziele – Laskowa – Żegocina, licząca 1,7 km, łącząca się z niebieską w gminie Laskowa

czerwona – (trudna): Żegocina - Kamionna - Rozdziele – Żegocina, licząca 12,4 km.

Opis tras rowerowych znajduje sie tutaj: http://cksit.w.interia.pl/rowery/rowery.htmSporty zimowe:

Miłośników białego szaleństwa zapraszamy na doskonale przygotowaną Stację Narciarską "Laskowa-Kamionna". Tu znajdą Państwo: 4 wyciągi orczykowe, czteroosobowy wyciąg krzesełkowy  (łączna przepustowość wyciągów - 4300 osób/h), trasy dla początkujących i zaawansowanych, serwis narciarski, wypożyczalnię nart i snowboardów, szkołę narciarską. Najdłuższa trasa ma 2005m a suma wszystkich tras zjazdowych wynosi blisko 4000 m. Stok jest oświetlony i sztucznie śnieżony.

Serwis internetowy Stacji Narciarskiej Laskowa- Kamionna: http://www.laskowa-ski.pl

 

Sporty wodne:

 

Na amatorów „mokrego” wypoczynku czekają dwie pływalnie:

w Bochni (z dwoma nieckami – sportową o wymiarach 25x16 m i głębokości 1,80-2,00 m oraz rekreacyjną 12x17,5 m), a także w Proszówkach (również dwie niecki: sportowa o wymiarach 25x12,5 m i głębokości 1,20-1,80 m oraz rekreacyjna o wymiarach 12x6 m i głębokości do 1,20 m). Oba obiekty posiadają specjalne zjeżdżalnie, bicze wodne oraz jakuzzi. Ponadto w sezonie letnim można skorzystać z otwartych basenów w Nowym Wiśniczu oraz Żegocinie lub udać się nad zalew do Łapanowa, gdzie dodatkowo można popływać kajakiem, rowerem wodnym, czy wreszcie na specjalnie przygotowanym boisku zagrać w siatkówkę plażową. Należy również podkreślić, iż doskonałym miejscem dla miłośników aktywnego wypoczynku jest ośrodek rekreacyjny TKKF „Raba” w Chodenicach, na który składa się m.in. kompleks boisk sportowych piłki nożnej, koszykówki, siatkówki i tenisa ziemnego.