kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Zespół Szkół Nr 3 w Bochni dawcą „Drugiego Życia”

Zespół Szkół Nr 3 w Bochni dawcą „Drugiego Życia”

Dodano: 27.06.2011 11:00 Zespół Szkół Nr 3 w Bochni dawcą „Drugiego Życia”
14. czerwca obchodzony był Światowy Dzień Krwiodawstwa. Dlatego jest to odpowiedni moment, aby wspomnieć o tym, że najważniejszym osiągnięciem wolontariatu ZS Nr 3 w Bochni są działania dotyczące promocji honorowego Krwiodawstwa i Transplantologii w ramach kampanii społecznej „Krewniacy” i tegorocznego projektu „Drugie Życie”.

Wolontariat w Zespole Szkół Nr 3 im. Ks. prof. J. Tischnera w Bochni działa od wielu lat. Należą do niego członkowie Młodzieżowego Klubu Honorowych Dawców Krwi, Szkolnego koła PCK i Klub Wolontariusza. Opiekunami są nauczyciele mgr Elżbieta Madej i mgr Wioletta Mleczko.
Pracują w nim uczniowie naszej szkoły – a głównymi koordynatorkami są: Anna Szaraj, Monika Mucha, Katarzyna Majchrzyk, Joanna Kłuś, Justyna Puścizna, Żaneta Kłósek, Katarzyna Fitrzyk, Izabela Aksamit, Urszula Czesak, Sylwia Szewczyk, Małgorzata Sieja.

Szkoła w tym roku po raz pierwszy przystąpiła do projektu Kampania Drugie Życie. Wolontariat szkolny działa na rzecz towarzystwa Przyjaciół Hospicjum im. Bł. Edmunda Bojanowskiego w Bochni włączając się w akcję „Pola nadziei” i różnego rodzaju kwesty. W tym roku były to okazje do rozdawania oświadczeń woli. Wolontariat pomaga również dzieciom upośledzonym i niepełnosprawnym, organizując wycieczki, zbiórki, uczestnicząc w spotkaniach integracyjnych.

Klub HDK i kolo PCK promują krwiodawstwo nie tylko poprzez prelekcje, gazetki, ulotki, wycieczki do punktu krwiodawstwa przy Szpitalu Powiatowym w Bochni, ale też czynny udział w akcjach oddawania krwi. W tym roku szkolnym oddano 40 l krwi. Uczniowie sami stworzyli stronę internetową Młodzieżowego Klubu HDK i nakręcili film p.t „Oddaj krew – pomóż innym”, który jest wyświetlany na godzinach wychowawczych.
Oddawanie krwi i inne akcje odbywały się w ramach Turnieju „Młoda krew ratuje życie”.

W 2010 roku Szkoła, jako jedyna w gminie została laureatem projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia” i przystąpiła do kampanii ‘Drugie życie” współpracując z Posłem na Sejm Jackiem Pilchem – należącym do „Rodziny Krewniaków”. Najważniejszym zadaniem stało się budzenie świadomości transplantologii wśród młodzieży i dorosłych, a co się z tym wiąże rozprowadzanie oświadczeń woli. W tym celu szkoła nawiązała współpracę z proboszczem Parafii Św. Mikołaja i Szpitalem Powiatowym w Bochni.

Oświadczenia rozdawano wykorzystując wszelkie okazje: po Mszach Św., w czasie koncertów charytatywnych („Bawiąc się pomagasz”), podczas otwarcia nowego oddziału położniczego i neonatologicznego bocheńskiego szpitala, wśród pełnoletniej młodzieży, rodziców uczniów, podczas rozmaitych konkursów (np. udzielania pierwszej pomocy), prelekcji i spotkań w Domu Pomocy Społecznej i w niepublicznym Centrum Kształcenia w Bochni („Podaruj siebie innym”). Łącznie rozdano 5000 oświadczeń.

Za uczestnictwo w opisanych działaniach ZS Nr 3 uhonorowany został, jako jedyna w gminie i mieście szkoła Certyfikatem Łańcucha Krewniaków. Ponad to wyrazem docenienia wkładu pracy wolontariuszy i ich opiekunów w realizacje kampanii „Drugie życie” i propagowaniu świadomego dawstwa jest przyznanie Zespołowi Szkół Nr 3 w Bochni zaszczytnego wyróżnienia.