kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Zdalne nauczanie...

Zdalne nauczanie...

Dodano: 26.03.2020 08:00 Zdalne nauczanie...
Od wczoraj szkoły mają obowiązek nauczania na odległość, wynika to z wprowadzonego przez ministra edukacji rozporządzenia. Wcześniej uczniowie mogli, ale nie musieli brać udział w zajęciach on-line. Teraz praca ucznia ma być oceniana. Nowe przepisy obowiązują do 10 kwietnia.

Dzięki nowym regulacjom w czasie ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych związanego z zagrożeniem epidemiologicznym,  nauka jest realizowana na odległość, a za jej organizację odpowiada dyrektor szkoły. Jest on zobowiązany do tego, aby powiadomić rodziców o sposobie i trybie realizacji zajęć.

Nauka prowadzona na odległość może być realizowana z wykorzystaniem materiałów udostępnionych przez nauczyciela, w szczególności tych rekomendowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej (zwłaszcza platforma edukacyjna www.epodreczniki.pl), Centralnej i Okręgowych Komisji Egzaminacyjnej, a także emitowanych w pasmach edukacyjnych programów Telewizji Publicznej i Polskiego Radia.

Platforma www.epodreczniki.pl to narzędzie informatyczne, na którym są umieszczone bezpłatne materiały edukacyjne.  Wszystkie treści dostępne są przez przeglądarkę internetową i nie wymagają instalacji ani dodatkowego oprogramowania. Dodatkowo na platformie udostępniony jest moduł do śledzenia postępów w nauce dla zalogowanych użytkowników czyli wszystkich uczniów i nauczycieli, którzy stworzą konto na platformie.
Dyrektor szkoły lub placówki, który zdecyduje się na korzystanie z platformy może utworzyć na niej konta dla uczniów i nauczycieli. 
Nowe przepisy zobowiązują dyrektora szkoły, aby w uzgodnieniu z nauczycielami ustalił  sposób monitorowania i sprawdzania wiedzy ucznia oraz postępy w nauce.
Natomiast w ramach kształcenia zawodowego zajęcia będą prowadzone przede wszystkim w zakresie teoretycznych przedmiotów zawodowych oraz w ograniczonym stopniu,  również w zakresie zajęć praktycznych wyłącznie wtedy, gdy z programu nauczania danego zawodu wynika taka możliwość. 
Uczniowie technikum i szkoły policealnej będą mieli możliwość realizacji praktyk zawodowych do końca roku szkolnego 2019/2020, natomiast młodociani pracownicy z branżowych szkół I stopnia będą mogli, w uzgodnieniu z pracodawcą, zrealizować zajęcia praktyczne do końca bieżącego roku szkolnego albo w następnych latach szkolnych.

Określono również możliwość prowadzenia zdalnie kształcenia specjalnego. Nauczyciele i specjaliści, realizując naukę na odległość, zobowiązani są do dostosowania sposobów oraz metod pracy do potrzeb i możliwości uczniów.

 

sk