kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Zakończenie projektu reorganizacji Domu Pomocy Spolecznej

Zakończenie projektu reorganizacji Domu Pomocy Spolecznej

Dodano: 27.05.2009 09:00 Zakończenie projektu reorganizacji Domu Pomocy Spolecznej


W połowie maja br. gościła w naszym województwie delegacja z Danii na czele z Panem Steenem Jensenem – Dyrektorem sieci domów pomocy społecznej w „ Bofamiko”, w duńskiej gminie Faaborg – Midtfyn, który wspierał realizowany w Domu Pomocy Społecznej w Bochni projekt „ Reorganizacja domów pomocy społecznej w oparciu o model duński” realizowany w latach 2006-2008.
Z tej okazji w  Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie promujące projekt z udziałem władz wojewódzkich i samorządowych. W spotkaniu uczestniczył Starosta Bocheński Jacek Pająk, jak również dyrektorzy domów pomocy społecznej województwa małopolskiego. Drugie spotkanie z udziałem dyrektora Domu Pomocy Społecznej, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie odbyło się w Domu Pomocy Społecznej w Bochni.

Projekt pt. „Reorganizacja domów pomocy społecznej w oparciu o model duński” wdrażany był od 2006 roku w DPS Bochni.
Projekt ten pomógł tworzyć Dom, w którym mieszkańcy są bardziej samodzielni, swobodni, niezależni i mają większy wpływ na swoje życie. Dał także nowe możliwości i szansę stworzenia jeszcze lepszych warunków życia podopiecznym, podniesienia jakości świadczonych usług oraz standardów pracy personelu - mowi starosta Jacek Pająk.
W ramach projektu w każdym roku odbywały się sesje szkoleniowo – warsztatowe, w których uczestniczyli wybrani pracownicy, które kształtowały myślenie pracowników w procesie poprawy jakości życia mieszkańców przez wnikliwe rozumienie psychiki tych osób i ich potrzeb. Pracownicy poznali nowe metody pracy i właściwe postawy wobec osób niepełnosprawnych.

Podstawą tego projektu była analiza i refleksja nad wykonywaną pracą, a jego powodzenie zależało od otwartości, zaangażowania i umiejętności współpracy personelu. Tylko dzięki wspólnemu wsparciu możemy tworzyć dobry zespół, który może dążyć do realizacji zamierzonych celów i zadań. Te cele zostały wypracowane wspólnie z pracownikami i zrealizowane- mówi Barbara Hałas Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Bochni.

Dzięki projektowi między innymi:
•    wypracowano strukturę organizacyjną placówki dostosowaną do potrzeb mieszkańców,
•    opracowano nowe, skuteczne plany indywidualnego wsparcia nad mieszkańcami,
•    zapewniono mieszkańcom większą swobodę, samodzielność, niezależność co pozytywnie wpłynęło na ich samopoczucie
i  zwiększyło ich aktywność w codziennym życiu,
•    wprowadzono nowe formy spędzania czasu dla mieszkańców i nowe formy współpracy z rodzinami,
•    zwiększono świadomość pracowników oraz poczucie odpowiedzialności za mieszkańców i instytucję,
•    przeprowadzono cykl niezbędnych szkoleń podnoszących kompetencje pracowników, umiejętność współpracy w grupie.
•    Wypracowano wartości jakimi kierujemy się w pracy, wartości ważne dla mieszkańców i pracowników