kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Z wizytą w Saarlouis

Z wizytą w Saarlouis

Dodano: 23.11.2009 00:00 Z wizytą w Saarlouis

W dniach 15-18 listopada br. Starosta Bocheński Jacek Pająk wraz z delegacja z powiatu bocheńskiego na zaproszenie Starosty Moniki Bachmann gościł w partnerskim Powiecie Saarlouis.
Po raz pierwszy do zaprzyjaźnionego powiatu wyjechała delegacja przedsiębiorców Powiatu Bocheńskiego.
W zamyśle celem wizyty było poszerzenie współpracy z partnerskim powiatem poprzez nawiązanie nowych kontaktów gospodarczych i edukacyjnych.
Podczas trzydniowej wizyty delegacja spotkała sie z przedstawicielami Starostwa odpowiedzialnymi za turystykę,edukację,gospodarkę komunalną.
Przedstawiciele z powiatu bocheńskiego mieli możliwość zapoznać się z funkcjonowaniem Huty w Dilingen, Centrum Kształcenia Rzemieślników, jak również firmami znajdującymi sie na terenie Powiatu Saarlouis.

Powiat Saarlouis jest  najstarszym w Niemczech, istniejącym w niezmienionej formie od 1816 r., położonym w zachodniej części kraju, przy granicy z Francją i Luksemburgiem. Cechuje go wysoki rozwój gospodarczy – na terenie Powiatu Saarlouis znajdują się m.in. kopalnie węgla, huta stali, port rzeczny oraz zakłady Forda.


Porozumienie o partnerstwie podpisane zostało w czerwcu 2001 roku w Niemczech. Najpierw jednak 26 października 2000 r. decyzję o nawiązaniu stosunków podjęła Rada Powiatu w Bochni, a 7 listopada tego samego roku, identyczna decyzja zapadła w Saarlouis. Ostatecznie 1 czerwca 2001 r. starosta bocheński i jego odpowiednik po stronie niemieckiej, Dr. Peter Winter, podpisali umowę o partnerstwie obu powiatów.

Podpisana umowa przewiduje ścisłą współpracę obu powiatów w zakresie:
- wymiany kulturalnej
- współpracy młodzieży szkolnej, organizacji młodzieżowych i społecznych
- wzajemnej pomocy w promocji i rozwoju obu powiatów.


Współpraca obu powiatów koncentrująca się na problematyce europejskiej, kładzie nacisk przede wszystkim na zagadnienia merytoryczne i szkolenia tematyczne z zakresu spraw samorządowych oraz związanych z przedsiębiorczością i zatrudnieniem. Inicjatywa „Partnerstwo regionów Bochnia-Saarlouis” została dostrzeżona na forum krajowym w 2002 roku zdobywając laur w konkursie Ligi Inicjatyw Powiatowych. Swoje projekty zgłosiło 351 powiatów, a Powiat Bocheński został wyróżniony
jako jedyny z Małopolski.

Wciąż rozwijające się partnerstwo owocuje nie tylko pogłębieniem współpracy na szczeblu samorządowym,
ale także nawiązywaniem nowych kontaktów między szkołami średnimi i gimnazjami obu powiatów.