kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » XIII Olimpiada Wiedzy o Żywieniu

XIII Olimpiada Wiedzy o Żywieniu

Dodano: 16.01.2009 08:00 XIII Olimpiada Wiedzy o Żywieniu

Uczennica klasy IV technikum w zawodzie technik żywienia i gospodarstwa domowego z Zespołu Szkół im. prof. Jana Zdzisława Włodka w Dąbrowicy (gmina Łapanów) – Katarzyna Górka zakwalifikowała się do finału centralnego XIII Olimpiady Wiedzy o Żywieniu, który odbędzie się w Tomaszowie Mazowieckim.
Eliminacje okręgowe odbyły się w Krakowie w dniach 9 – 10 stycznia 2009 roku. W tym etapie o prawo udziału w eliminacjach centralnych walczyło 73 uczniów z różnych szkół województwa małopolskiego: techników i liceów. Celem olimpiady jest pobudzenie i rozwijanie zainteresowań uczniów problemami żywienia, upowszechnienie wzorców racjonalnego żywienia i promocja zdrowia oraz konfrontacja możliwości i osiągnięć uczniów różnych szkół. Tematyką wiodącą XIII Olimpiady jest "Woda w żywieniu i jej źródła". Etap centralny odbędzie się 26, 27 i 28 marca.
Uczennicę do olimpiady przygotowywała mgr inż. Aneta Porwisz – nauczyciel przedmiotów gastronomicznych ZS w Dąbrowicy.

To kolejny taki sukces uczniów ZS w Dąbrowicy – 5 lat temu 2 miejsce w finale centralnym VIII Olimpiady zajęła Anna Stachowicz, w 2006 r. finalistką X Olimpiady była również Mariola Kasprzyk – obecnie studentki Technologii Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie.

Kasia od kilku lat swoje plany życiowe wiązała ze studiami na Wydziale Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, dlatego możliwość, jaką daje udział w Olimpiadzie jest dla niej wielką szansą. Szanse na indeks ma 15 laureatów etapu centralnego.

Warto dodać, że uczennica ta rok temu w II Wojewódzkim Konkursie Wiedzy i Umiejętności Gastronomicznych w Wojniczu zajęła 1 miejsce. Kasia jest również stypendystką Prezesa Rady Ministrów.