kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Wzrosła liczba zachorowań na boreliozę

Wzrosła liczba zachorowań na boreliozę

Dodano: 08.04.2019 07:00 http://gabinetbiowita.pl/home,22,borelioza.html
W roku 2018 boreliozę stwierdzono u 420 mieszkańców powiatu bocheńskiego, to aż o 177 przypadków więcej, niż w roku 2017. W tym roku na terenie powiatu zachorowały już 72 osoby, a w Polsce odnotowano aż 2952 przypadki zachorowań na boreliozę.

Temat ten  był przedmiotem ostatnich obrad Komisji Bezpieczeństwa i Porządku, która zbiera się w starostwie. Ze względu na dosyć dużą skalę zachorowań,  a także fakt, że sezon na kleszcze już trwa przypominamy o profilaktyce.

• Ubieraj się odpowiednio – ubranie powinno chronić jak najwięcej partii ciała;
• Na wędrówki leśne zakładaj ubranie w jasnym kolorze, co znacznie ułatwi dostrzeżenie wędrującego po nim kleszcza. Dla niego samego kolor twojego stroju jest zupełnie bez znaczenia, ponieważ kleszcz jest ślepy;
• Stosuj środki odstraszające kleszcze tzw. repelenty;
• Po powrocie do domu ze spaceru w lesie lub parku obejrzyj starannie całe ciało. Zwróć uwagę na głowę (granica włosów i skóry oraz za uszami) oraz miejsca gdzie skóra jest delikatna (pod pachami, kolanami, w pachwinach i na brzuchu)
• Stosuj szczepienia ochronne przeciw Kleszczowemu Zapaleniu Mózgu.

Borelioza- jest wieloukładową chorobą zakaźną, przenoszoną przez kleszcze. Kleszcze rozpoczynają swoją aktywność sezonową gdy temperatury w ciągu doby przekroczą 5-7°C  i jest wilgotno. W przebiegu zakażenia wyróżnia się dwa stadia. W pierwszym stadium charakterystycznym objawem jest rumień wędrujący, który powstaje na skórze w miejscu ukłucia po 7-10 dniach od kontaktu z kleszczem. Rumień często przekracza średnicę 5 cm i  przyjmuje barwę sinoczerwoną. Towarzyszą temu często objawy uogólnione tj. zmęczenie bóle mięśni, sztywność karku , ból głowy. Na tym etapie zakażenie nie należy wykonywać badań laboratoryjnych gdyż zwykle wychodzą ujemne. Po kilku tygodniach rumień wędrujący może ustąpić samoistnie ale zakażenie rozprzestrzenia się na wiele narządów i układów.

W drugim stadium boreliozy mogą występować objawy ze strony:
• ośrodkowego układu nerwowego (neuroborelioza),
• zapalenie stawów (najczęściej nawracające zapalenie stawów , obrzęki stawów),
• ze strony układu krążenia w postaci zaburzeń rytmu (blok przedsionkowo-komorowy).

Ważne jest szybkie usunięcie kleszcza gdyż znacząco zmniejsza ryzyko ewentualnego zakażenia. Ryzyko przeniesienia istotnie rośnie, gdy kleszcz przebywa w skórze co najmniej 36 godzin. Spowodowane jest to faktem, że krętki Borrelia burgdorferi bytują w przewodzie pokarmowym kleszcza i uaktywniają się po wypełnieniu jego jelit krwią w trakcie żerowania na skórze żywiciela.
Brak rozpoczęcia leczenia może prowadzić w konsekwencji do zapalenia opon mózgowo – rdzeniowych oraz mózgu, zapalenia nerwów, zapalenia stawów lub zaburzenia rytmu pracy serca. Leczenie obejmuje podawanie antybiotyków przez min. 3-4 tygodnie. Przebycie zakażenia nie daje trwałej odporności i nie chroni przed ponownym zakażeniem. Nie ma dostępnej szczepionki przeciwko tej chorobie.

 

kh