kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Wyróżnienie dla Powiatu Bocheńskiego

Wyróżnienie dla Powiatu Bocheńskiego

Dodano: 15.09.2011 13:20 Wyróżnienie dla Powiatu Bocheńskiego
Powiat Bocheński został wyróżniony i utytułowany w ogólnopolskim konkursie pt. „Samorząd Równych Szans 2011” za działalność Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Bochni w zakresie realizacji projektu „Ośrodek Informacji dla Osób Niepełnosprawnych”.

Ośrodek Informacji dla Osób Niepełnosprawnych powstał w 2006 r. jako jeden z dwóch ośrodków informacyjnych tego typu w Małopolsce. Jego pomysłodawcą i organizatorem było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Bochni. Celem działalności ośrodka w latach 2006-2010 było dotarcie z pomocną informacją do mieszkańców Powiatu mających najbardziej utrudniony dostęp do informacji ze względu na różnorodne bariery.

W Ośrodku Informacji zorganizowano stanowisko pracy i zatrudniono osobę niepełnosprawną ruchowo i dodatkowo zaangażowano pracowników PCPR. W ramach projektu powstała strona internetowa www.niepelnosprawni.bochnia.pl, utworzone zostało konto pocztowe oraz wprowadzono możliwość kontaktu przez komunikatory internetowe (GG, Skype).

Organizowane były porady prawne dla osób niepełnosprawnych ich rodzin, osób z otoczenia oraz pracodawców i przedsiębiorców zatrudniających osoby niepełnosprawne. Udzielono 591 porad prawnych. Dla klientów Ośrodka dostępne były czasopisma i publikacje książkowe z zakresu spraw osób niepełnosprawnych. W biurze Ośrodka udzielono osobiście 27 380 informacji i porad. Telefonicznie na specjalnie wyodrębnionej linii telefonicznej Ośrodka udzielono 11 251 informacji. Za pośrednictwem Internetu udostępniane były informacje z których najczęściej korzystały osoby mające trudności z wychodzeniem z domu, osoby z dysfunkcją narządów słuchu i mowy.

Pracownicy Ośrodka Informacji prowadzili cykle szkoleń informacyjno-edukacyjnych na terenie Powiatu docierając do małych miejscowości , by być jak najbliżej miejsc zamieszkania osób niepełnosprawnych. Zorganizowano łącznie 47 spotkań, w których uczestniczyły 544 osoby. Wśród uczestników były osoby niepełnosprawne, ich rodziny, pracodawcy osób niepełnosprawnych jak i pracownicy Ośrodków Pomocy Społecznej, pedagodzy szkolni, przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń i fundacji.

W 2010 r. zorganizowano konferencję pt.: „Korzyści płynące z zatrudniania osób niepełnosprawnych”, w której udział wzięło 28 osób będących przedstawicielami pracodawców z terenu Powiatu Bocheńskiego.
Ośrodek wydał 4 800 ulotek informacyjnych i 5 000 informatorów lokalnych w formie broszur.Publikował także informacje w formie artykułów w prasie lokalnej, w tym w lokalnych portalach internetowych (łącznie 32 artykuły).

Obecnie działalność Ośrodka przejęło Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Bochni, które kontynuuje działalność informacyjno-edukacyjną.

Wyróżnienie dla Powiatu Bocheńskiego przyznała Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego z Warszawy. Wręczenie wyróżnień odbędzie się 24 września br.podczas uroczystej gali w Zakopanym.Honorowy Patronat nad imprezą objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.