kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Wykład siostry Haliny Mol

Wykład siostry Haliny Mol

Dodano: 25.09.2017 08:00 Wykład siostry Haliny Mol
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni zaprasza wszystkich zainteresowanych na wykład s. Haliny Mol „Dobry jak chleb czyli święty brat Albert Chmielowski” - 26 września 2017 r. o godz. 18.00 w Sali klubu Biblioteki, ul. Mickiewicza 5.

Wykład odbędzie się w  ramach realizacji projektu pt. „Sylwetki niezwykłe ” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, koordynowanego przez Wypożyczalnię dla Dorosłych bocheńskiej Biblioteki.

Halina Mol ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP, wieloletnia katechetka, pedagog, znawca kultury żydowskiej i nauczyciel w III LO w Krakowie przybliży historię życia tego niezwykłego człowieka: patrioty, powstańca styczniowego z 1863 roku, artysty malarza, założyciela zgromadzenia Albertynów oraz sługi ubogich i biednych.

Adam Chmielowski czyli św. brat Albert Chmielowski ur. się 20 sierpnia 1845 roku w Igołomi koło Krakowa w rodzinie ziemiańskiej. Był najstarszym z trójki dzieci Wojciecha i Józefy. Jako18-letni chłopak brał udział w powstaniu styczniowym, tam ranny stracił nogę i został kaleką. Studiował m.in. w prestiżowej Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, zdobył uznanie jako malarz, przyjaźnił się ze znakomitymi artystami warszawskimi, bywał na krakowskich salonach. Tworzył dzieła o tematyce religijnej i obrazy realistyczne. Gdy osiągnął szczyt swoich możliwości namalował swój najlepszy obraz znieważonego Chrystusa pt. „Ecce Homo”. Porzucił jednak malarstwo dla służby bliźnim. Powołanie i swoje miejsce odnalazł dopiero w Trzecim Zakonie św. Franciszka. Po zetknięciu się z tragedią bezdomnych z ogrzewalni miejskiej zamieszkał wśród biedoty i poświęcił jej całe swoje życie. Zakładał domy dla sierot, kalek, starców i nieuleczalnie chorych. Pomagał bezrobotnym, samotnym, opuszczonym. Mówiono o nim, że „Był dobry jak chleb…”. Schorowany „brat opuchlaków”, jak go nazywano, zmarł w opinii świętości 25 grudnia 1916 roku w Krakowie. Beatyfikował go Jan Paweł II w 1983 roku na krakowskich Błoniach, a kanonizował w Watykanie w 1989 roku. Św. Brat Albert Chmielowski jest jednym z patronów 2017 roku.

Prelekcji będzie towarzyszył pokaz multimedialny. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do sali klubu Biblioteki we wtorkowy wieczór. Wstęp wolny.

 

sk