kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Wiec w obronie bocheńskiego Sądu

Wiec w obronie bocheńskiego Sądu

Dodano: 29.02.2012 10:30 Wiec w obronie bocheńskiego Sądu
Kilkaset osób przyszło na bocheński Rynek, aby wyrazić swoją dezaprobatę dla planów Ministerstwa Sprawiedliwości, które w ramach reorganizacji systemu sądowniczego planuje znieść ponad 100 małych sądów, w tym sąd w Bochni. Były transparenty, chorągiewki, trąbki, były też oklaski dla przemawiających.

Temida jest ślepa – ale przecież nie może być też głucha!Zebraliśmy się dlatego, żeby powiedzieć publicznie, korzystając z naszych demokratycznych praw, że nie ma zgody naszej społeczności na wdrażanie reorganizacji systemu sądowniczego w Polsce kosztem utraty podmiotowości przez ważne dla nas struktury i agendy Państwa funkcjonujące na naszym terenie.Zebraliśmy się dlatego, bo nie chcemy być pozbawiani naszych praw! -mówił w swoim wystąpieniu Jacek Pająk starosta bocheński.

Stefan Kolawiński burmistrz Bochni podkreślił, że bocheński sąd działa nieprzerwanie od ponad 150 lat, stale w tym samym budynku. Zwrócił także uwagę na nieprzypadkową datę protestu w obronie sądu, ponieważ chwilę wcześniej na tym samym Rynku świętowano 759. urodziny miasta, któremu prawo do sądzenia Książę Bolesław V Wstydliwy przyznał już w akcie lokacyjnym, nadanym 27 lutego 1253 roku.

Kolejni mówcy również podnosili  w swoich wystąpieniach argumenty, iż nie ma żadnych racjonalnych przesłanek, aby sądowi w Bochni zabrać samodzielność.