kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Weekend z zabytkami Powiatu Bocheńskiego

Weekend z zabytkami Powiatu Bocheńskiego

Dodano: 15.10.2008 10:15 Weekend z zabytkami Powiatu Bocheńskiego

Weekend z zabytkami Powiatu Bocheńskiego

W tym roku obchodzimy uroczystość 10 lat istnienia Powiatu Bocheńskiego. To dobra okazja, aby jeszcze lepiej poznać najciekawsze atrakcje Ziemi Bocheńskiej. W ramach jubileuszu Starostwo Powiatowe w Bochni zaprasza na „Weekend z zabytkami” do Nowego Wiśnicza i Lipnicy Murowanej.

18 i 19 października, czyli w najbliższą sobotę i niedzielę z bezpłatnym biletem wstępu będzie można obejrzeć renesansowy Zamek Kmitów i Lubomirskich w Nowym Wiśniczu, a dodatkową atrakcją będzie wystawa prac uczestników warsztatów „Ceramiczne Dialogi”. W ramach weekendu otwarta zostanie Koryznówka – dworek, w którym mieści się muzeum poświęcone życiu i twórczości Jana Matejki. W sobotę dostępne będą także wnętrza wiśnickiego ratusza.
Niewątpliwie największą atrakcją będzie jednak możliwość zwiedzenia Klasztoru Karmelitów Bosych, w którego murach znajduje się obecnie zakład karny. Mury klasztoru na co dzień są niedostępne dla zwiedzających. Dla miłośników architektury drewnianej
w trakcie „Weekendu z zabytkami” będzie dostępny także jedyny zabytek Ziemi Bocheńskiej wpisany na listę UNESCO, czyli kościółek św. Leonarda w Lipnicy Murowanej. W niedzielne popołudnie o godzinie 17.00 w drewnianych wnętrzach tego kościoła zabrzmi muzyka organowa w wykonaniu Marcina Szelesta, absolwenta Akademii Muzycznej w Krakowie. Bezpłatne bilety wstępu do wszystkich wymienionych obiektów będą dostępne w godzinach zwiedzania. "Weekend z zabytkami" realizowany jest w ramach kampanii "Mój Powiat"


Serdecznie zapraszamy!

“Weekend z zabytkami”


Zamek w Nowym Wiśniczu


sobota, niedziela 10.00-16.00

Klasztor Karmelitów Bosych (obecnie zakład karny)

wejścia o pełnych godzinach
sobota, niedziela 11.00, 13.00, 15.00

“Koryznówka”
sobota 10.00-14.00
niedziela 12.00-15.00

Ratusz w Nowym Wiśniczu

sobota 10.00 -12.00

Kościół św. Leonarda

sobota, niedziela 9.00-17.00
niedziela 17.00 - koncert w wykonaniu Marcina Szelesta absolwenta Akademii Muzycznej w Krakowie


Zamek w Nowym Wiśniczu


Górujący nad doliną Leksandrówki i nad miasteczkiem wiśnicki zamek jest najwspanialszym zabytkiem wczesnobarokowej architektury obronno-rezydencjalnej w Polsce. Wznieśli go przedstawiciele rodu Kmitów w XV w. W 1593 r. po śmierci ostatniego z Kmitów zamek odkupił Sebastian Lubomirski.  Okres rozkwitu przeżywa kiedy przejmuje go Stanisław Lubomirski.    
W latach 1615-1637 trwa jego przebudowa i rozbudowa prowadzona w oparciu o plany architekta Macieja Trapoli. W jej wyniku gotycko-renesansowy zamek z czasów Kmitów przeistoczył się we wczesnobarokową, opartą na włoskich wzorach, wielkopańską rezydencję typu palazzo in fortezza (pałac w fortecy).
W kształcie nadanym przez Trapolę zamek Stanisława Lubomirskiego, uzupełniony kilkadziesiąt lat później o wielką salę balową na drugim piętrze i południową  galerię widokową (wykonaną wg projektów Tylmana z Gameren), a od roku 1947 sukcesywnie restaurowany przetrwał do dziś. Jest to obecnie wielkie założenie rezydencjalno-obronne składające się  z pałacu właściwego o czterech jednotraktowych skrzydłach mieszkalnych otaczających mały dziedzieniec wewnętrzny z trzypoziomową galerią arkadową, dopełnionych o pięć wież, zamkową kaplicę-mauzoleum Lubomirskich i połączonego z nim budynku” Kmitówki”.
W pałacowej części zamku Lubomirskich jest ponad pięćdziesiąt różnej wielkości pomieszczeń, z których najmniejsze ma zaledwie kilka, a największe (sala balowa na drugim piętrze) przeszło dwieście sześćdziesiąt metrów kwadratowych. Szczególnie okazale prezentują się pomieszczenia pierwszego pietra, mającego charakter reprezentacyjnego piano nobile, w których wszystkie elementy ich architektonicznego wystroju (portale, kominki) wykute zostały w czerwonym marmurze węgierskim. Ściany niektórych z nich zdobią ponadto obiegające je malowane fryzy podstropowe, tzw. krańce, z przedstawieniami scen mitologicznych, a sklepienia chóru kaplicy pałacowej, komnatek w baszcie Bony i w baszcie nad fontanną oraz klatki schodowej bogata dekoracja stiukowa autorstwa wybitnego rzeźbiarza i sztukatora Jana Chrzciciela Falconiego.
Zamek był również w rękach Potockich i Zamoyskich, a w 1901 r. ponownie przejęli go Lubomirscy.


Dworek Koryznówka

Dworek podmiejski z lat 50. XIX w., wybudowany został przez Leonarda Serafińskiego ożenionego z siostrą żony Matejki. Matejko często był gościem „Koryznówki”. Obecnie znajduje się tutaj Muzeum Pamiątek po Janie Matejce. Dom, jego wyposażenie i otoczenie zachowały się w niezmienionym stanie. Stałą ekspozycję w tym muzeum biograficznym stanowią m.in. XVIII-XIX-wieczne meble, obrazy, rysunki i różne przedmioty związane z Janem Matejką, portrety Giebułtowskich, karykatury mieszkańców dworku malowane przez Matejkę.

Ratusz

Wiśnicki ratusz stojący pośrodku rynku zaprojektowany został przez Macieja Trapolę około 1620 roku jako niewielka, ale masywna budowla o cechach architektury wczesnego baroku. Zbudowany został z kamienia łamanego i piaskowca na planie kwadratu. Pierwotnie był budynkiem parterowym, natomiast po wielkim pożarze miasta z roku 1863 został odbudowany i podwyższony o obecne pierwsze piętro. W tym też czasie powstała górna część wieży, neogotycka kondygnacja zegarowa z ostrosłupowym hełmem w kształcie ośmiobocznej iglicy. Z piętra galerii roztacza się widok na panoramę miasta. Ratusz jest obecnie miejscem obrad sesji Rady Miasta Nowy Wiśnicz, mieści się tutaj także Urząd Stanu Cywilnego.

Klasztor Karmelitów Bosych w Nowym Wiśniczu (obecnie zakład karny)

Klasztor wybudowany został na początku XVII wieku z fundacji Stanisława Lubomirskiego, jako wotum za zwycięstwo pod Chocimiem. Zaprojektował go nadworny architekt Lubomirskiego Maciej Trapola, który jest także autorem projektu m.in. wiśnickiego ratusza. Pierwotnie składał się z trzech elementów: kościoła klasztornego, budynków mieszkalnych dla zakonników i fortyfikacji. Klasztor pełnił więc podobnie jak zamek funkcje obronne. Wczesnobarokowy klasztor w końcu XVIII w. zamieniony został przez władze austriackie na więzienie. Podczas II wojny światowej Niemcy rozebrali wieżę i górną część kościoła klasztornego. W późniejszych latach cały klasztor zabudowano nowymi obiektami więziennymi i gospodarczymi. Z kościoła przetrwały jedynie dolne partie ścian nawy głównej i prezbiterium, a w ścianie zachodniej reprezentacyjny portal z ok. 1630 r.

Kościół Św. Leonarda w Lipnicy Murowanej

Kościół pod wezwaniem św. Leonarda według tradycji zbudowany został w 1141 roku na miejscu gontyny pogańskiej, której pozostałością ma być tzw. słup Światowida, na którym wspierał się ołtarz św. Leonarda. Obecny kościół zbudowany również na tym miejscu pochodzi z XV wieku i stanowi cenny zabytek architektury drewnianej. Kościół należy do najstarszych i najlepiej dotąd zachowanych gotyckich świątyń drewnianych. Tym cenniejszy, iż do naszych czasów przetrwał w stanie nieomal niezmienionym. Cennymi elementami wyposażenia kościoła są przede wszystkim: barokowa ambona z 1711 r., tryptyk (trójdzielny ołtarz z drewna) z 1500 r. przedstawiający św. Leonarda jako opata w otoczeniu św. Jerzego i św. Wawrzyńca, tryptyki boczne przedstawiające adorację Dzieciątka Jezus oraz św. Mikołaja. Na środku kościoła znajduje się kamienna płyta, a pod nią grób śp. Józefiny i Antoniego Ledóchowskich - rodziców błogosławionych Marii Teresy i Urszuli. Na uwagę zasługują również polichromie na ścianach z 1711 r. z motywami religijnymi. W kościele znajdują się również  XVII-wieczne zabytkowe przenośne organy. Zabytkowy kościół św. Leonarda został wpisany 5 lipca 2003 r. na listę światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego UNESCO jako perła średniowiecznej architektury drewnianej.