kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Weekend z zabytkami Powiatu Bocheńskiego w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa

Weekend z zabytkami Powiatu Bocheńskiego w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa

Dodano: 11.08.2015 11:00 Weekend z zabytkami Powiatu Bocheńskiego w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa
Weekend z zabytkami Powiatu Bocheńskiego już po raz drugi został zaproszony do udziału w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Narodowego. Tegorcznym temat EDD jest „Utracone Dziedzictwo”.

Wszystkie wydarzenia w ramach Weekendu z zabytkami można znaleźć na stronie http://edd.nid.pl/, zatem będzie to świetna okazja do promocji Ziemi Bocheńskiej na arenie naszego kraju.

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Ich idea narodziła się 3 października 1985 roku w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy, na której minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie zainicjowanych we Francji w 1984 roku Dni Otwartych Zabytków. Wówczas po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Inicjatywa cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że w 1991 roku zainspirowała Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa.

Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej.

Przypomnijmy:

Już po raz ósmy Starostwo Powiatowe w Bochni w pierwszy weekend września tj.  5 i 6 organizuje „Weekend z zabytkami Powiatu Bocheńskiego”. Wydarzenie to przybrało już charakter cykliczny, a jego ideą jest udostępnienie mieszkańcom i turystom najciekawszych obiektów i miejsc znajdujących się na terenie Powiatu. Są to miejsca na co dzień niedostępne, bądź takie których zwiedzanie wiąże się z opłatami. Dzięki uprzejmości wielu osób zarządzających instytucjami kultury, chcemy przybliżyć zwiedzającym piękno Ziemi Bocheńskiej.

Wstęp do muzeów i zwiedzanie zabytków będzie darmowe! Jedynym wyjątkiem jest Kopalnia Soli w Bochni, gdzie ustalony został 50% rabat na zwiedzanie trasy Multimedialnej.

Jest to doskonała okazja by mieszkańcom i turystom przypomnieć, że Powiat Bocheński to nie tylko Solny Gród, z najstarszą kopalnią soli, ale wiele innych ciekawych miejsc o fascynującej historii i wspaniałych zabytkach!

Na turystów i mieszkańców czeka wiele niecodziennych atrakcji. Min. Rajd Rowerowy, pieszy, prelekcje i warsztaty rodzinne dotyczące dziedzictwa regionalnego i historycznego bocheńszczyzny oraz warsztaty kulinarne.

Honorowy patronat nad wrześniowym wydarzeniem objął Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa,

a patronat medialny: TVP Kraków, Radio Kraków, Kronika Bocheńska, Portal Bochnianin.pl i Mojabochnia.pl

Szczegółowy program zabytków znajdziecie na stronie www.zabytki.powiatbochenski.pl

 

 

sk