kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Weekend z zabytkami Powiatu Bocheńskiego

Weekend z zabytkami Powiatu Bocheńskiego

Dodano: 16.09.2010 13:00 WEEKEND Z ZABYTKAMi
Już po raz trzeci Starostwo Powiatowe w Bochni organizuje „Weekend z zabytkami”. Podobnie jak w latach ubiegłych w ostatni weekend września dzięki uprzejmości wielu osób zarządzających instytucjami kulturalnymi za darmo będzie można zwiedzić wiele ciekawych obiektów znajdujących się na terenie Powiatu Bocheńskiego.

Niewątpliwie największym zainteresowaniem turystów cieszy się renesansowy zamek w Starym Wiśniczu, dlatego zarówno w sobotę jak i w niedzielę aż do godziny 18.00 z przewodnikiem będzie można zwiedzać jego wnętrze. W bastionie północnym zamku dodatkowo będzie można obejrzeć wystawę rzeźb Małgorzaty Olkuskiej „Portrety znanych osobistości”. Nieopodal zamku warto zajrzeć do przepięknego dworku „Koryznówka ”, w którym znajdują się pamiątki po Janie Matejce. W sobotę dostępny będzie także wiśnicki ratusz .

Dla miłośników architektury drewnianej w trakcie „Weekendu z zabytkami” będzie dostępny także jedyny zabytek Ziemi Bocheńskiej wpisany na listę UNESCO, czyli kościółek św. Leonarda w Lipnicy Murowanej. W gminie Lipnica Murowana będzie można zobaczyć jeszcze dworek, w którym mieszkały siostry Ledóchowskie .

Jak co roku sporą atrakcją jest możliwość zwiedzenia Klasztoru Karmelitów Bosych , w którego murach znajduje się obecnie zakład karny. Mury klasztoru na co dzień są niedostępne dla zwiedzających. W tym roku proponujemy turystom, aby w sobotę odwiedzili piękny drewniany kościół Ducha Świętego w Chronowie . W ramach tego weekendu można zobaczyć także obiekty, które nie są zabytkami, ale warto je zobaczyć: to Muzeum Mleczarstwa w Królówce , a w Bochni także Muzeum Motyli Arthropoda oraz Park Archeologiczny -Osada VI Oraczy .

Ten „Weekend” to jeden z elementów promocji powiatu i jest adresowany zarówno do turystów, jak i do mieszkańców bocheńszczyzny, bowiem często jest tak, że cudze chwalimy, a swego nie znamy – zauważa starosta bocheński Jacek Pająk. Dodatkowo na zakończenie „weekendu z zabytkami” w Osadzie VI Oraczy w Bochni o godzinie 18.00 odbędzie się przedpremierowy koncert zespołu Krafcy – z debiutanckiej płyty "eF". Na który już dziś serdecznie zapraszamy.

Płyta ta łączy w sobie wiele gatunków muzycznych wzbogaconych niebanalnymi tekstami wyłącznie w języku polskim. Powstała ona w całości bez wykorzystania bardzo popularnych w ostatnim czasie sampli – nagrana jest więc przez "żywych" muzyków, nie zaś komputery. Ciekawostką jest to, że album został sfinansowany przez fanów zespołu, którzy de facto doprowadzili do wydania tej płyty.

Zespół Krafcy to bocheńscy muzycy, którzy swoje doświadczenie muzyczne nabywali m.in. z TSA, Moniką Brodką, Renatą Przemyk, Czterema Szmerami, ZIYO, Kulturką, Inkwizycją, Halio Band, Revolucją, Latającymi Talerzami, chórem Pueri Cantores Sancti Nicolai i wieloma innymi. W ciągu ostatnich lat ewoluował też klimat muzyczny w kompozycjach KRAFCÓW zmierzając od brzmień surowych gitar do kompozycji bardziej przemyślanych i wyważonych oscylujących w klimatach funku, popu, rocka i klasycznego disco z lat 70tych nie stroniąc równocześnie od brzmień alternatywnych. Tak więc pełen eklektyzm muzyczny - dodatkowo wzbogacony niebanalnymi tekstami (po polsku).

Bezpłatny bilet wstępu do wszystkich wymienionych obiektów, będzie dostępny w obiektach w godzinach zwiedzania, a także w Starostwie Powiatowym w Bochni. Pierwszych 20 osób, które zwiedzą wszystkie miejsca i udokumentują ten fakt na bilecie pieczątką lub podpisem z poszczególnych obiektów otrzymają upominki promocyjne podczas koncertu lub będą mogły je odebrać w Starostwie Powiatowym w Bochni.

Serdecznie zapraszamy!

SPĘDŹ WEEKEND W POWIECIE BOCHEŃSKIM!

Zamek Kmitów i Lubomirskich w Starym Wiśniczu – sobota, niedziela 10.00 -18.00 (ostatnia grupa wchodzi o 18.00 )

Muzeum Pamiątek po Janie Matejce - Koryznówka” – sobota 10.00-12.00, niedziela 11.00-13.00

Ratusz w Nowym Wiśniczu - sobota 9.00-12.00

Klasztor Karmelitów Bosych na terenie Zakładu Karnego w Nowym Wiśniczu – sobota, niedziela wejścia w grupach nie większych niż 50 osób w godz. 10.00,11.30,13.00, 14.30

Muzeum Mleczarstwa w Królówce sobota, niedziela 10.00-13.00

Kościół Ducha Świętego w Chronowie – sobota od 12.00-16.00 wejście z przewodnikiem

Dworek sióstr Ledóchowskich i kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej

sobota 10.00-17.00 niedziela 13.00-17.00

Muzeum Motyli Arthropoda w Bochni – sobota, niedziela 10.00-14.00 wejścia o pełnych godzinach z przewodnikiem

Osada VI Oraczy w Bochni -Park Archeologiczny – sobota, niedziela – 10.00 -17.00 ( dodatkowo w sobotę gry i zabawy dla dzieci)

Na zakończenie weekendu z zabytkami w Osadzie VI Oraczy w Bochni o godzinie 18.00 odbędzie się przedpremierowy koncert zespołu Krafcy – z debiutanckiej płyty "eF".

 

Patronat medialny: Dziennik Polski, Bochnianin.pl, Radio Eska