kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » W niedzielę XXVIII Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych o „Lipnicką Gwiazdę”

W niedzielę XXVIII Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych o „Lipnicką Gwiazdę”

Dodano: 19.01.2010 00:00 W niedzielę XXVIII Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych o „Lipnicką Gwiazdę”
Gdy pod domem śpiewają Diabeł z Turoniem i Żyd ze Śmiercią, to nie wolno ich nie wpuścić do środka. Kolędnicy niosą szczęście i radość. Idące ulicą grupy kolędnicze słychać z daleka. Gdy podchodzą pod dom, śpiewają, póki gospodarz ich nie wpuści. Teraz odwiedzają każdy dom, ale kiedyś szli tylko tam, gdzie były ładne panny na wydaniu. Tradycja mówi, że kolędnicy odstraszają złe moce, a ich wizyta to dobry znak dla domu.

Pomimo rosnącej komercjalizacji tradycji Świąt Bożego Narodzenia - tradycja kolędowania w wielu wsiach Małopolski w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku trwa nieprzerwanie od wielu lat, jednak gdzieniegdzie zmieniają się cechy dawnego "chodzenia po kolędzie", które przekształca się we współczesne widowisko teatralne. Zwyczaje i obrzędy ludowe, wierzenia i gesty magiczne, teksty kolęd i pastorałek i składanych życzeń odchodzą w zapomnienie.

Aby zimowe obrzędy przetrwały w dawnej formie we własnym środowisku, należy dać możliwość autentycznym kolędnikom zaprezentowania się podczas organizowanych nieprzerwanie od połowy lat 80-tych przez domy kultury przeglądach grup kolędniczych.

Jednym z najbardziej znanych przeglądów kolędniczych jest Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych o „Lipnicką Gwiazdę” organizowany przez Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej, oraz Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu.

24.  stycznia  2010 r. w  niedzielny  poranek  –  zgodnie  z  wieloletnią tradycją  w  sali widowiskowej Gminnego Domu Kultury w Lipnicy Murowanej zagoszczą grupy  kolędnicze  z  terenu byłego województwa tarnowskiego. Barwne  widowiska  o  zróżnicowanej  tematyce  (herody,  draby,  szczodroki, trzej królowie) nawiązujące do tradycji  kolędowania w okresie  Bożego Narodzenia przez wiele godzin gromadzą liczną publiczność.

Wieloletnia realizacja imprezy oraz wysoki poziom  prezentowanych  widowisk kolędniczych  wpisały  ją  na  stałe  w kalendarz  działań  kulturalnych  tej części Małopolski.Spośród  wszystkich  uczestników Przeglądu wybrane grupy kolędnicze wezmą udział w porannej Mszy Św., a  po  jej  zakończeniu w  korowodzie przejdą do budynku Domu Kultury. O godz. 10:00  rozpoczną się pierwsze występy  kolędników,  które  potrwają do późnych godzin popołudniowych.

Jury będzie brało pod uwagę nie tylko estetykę i jakość strojów w jakich pokazali się kolędnicy, ich umiejętności,  ale  także  czas  programu,  który nie  powinien  przekraczać  15 minut. Na  zwycięzców  oprócz  statuetek „Lipnickiej  Gwiazdy”  czekają  atrakcyjne nagrody finansowe.

Od wielu lat Przegląd gromadzi liczną  publiczność wśród  której  oprócz lipniczan  są  również  ludzie  polityki, samorządowcy,  osoby  związane z kulturą.  „Lipnicka  gwiazda”  jest  inspiracją dla coraz szerszych kręgów zwolenników  zachowania  polskiej tradycji kolędowej.

Dodatkowe  informacje  dotyczące  Przeglądu  można  uzyskać pod nr tel. 014 68 52 108, 603 748 008, oraz za pośrednictwem  poczty  elektronicznej kulturalipnica@wp.pl.

Na realizację tego zadania Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej otrzymał również wsparcie z budżetu Powiatu Bocheńskiego w ramach otwartego konkursu ofert na zadania z zakresu kultury.